Įtartinas dviejų tanklaivių užpuolimas prie Irano krantų


Įtartina, kad du tanklaiviai prie Irano krantų buvo užpulti būtent tuo metu, kai Japonijos ministras pirmininkas Shinzas Abė Teherane vedė derybas su Irano aukščiausiuoju lyderiu ajatola Ali Khamenei’umi, sakė Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas.
 
Japonijos premjeras, atvykęs į Iraną siekdamas sumažinti didėjančią įtampą tarp JAV ir Irano, ketvirtadienį ryte susitiko pokalbių su ajatola Ali Khamenei’umi.
 
Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Abbasas Mousavis taip pat išreiškė susirūpinimą dėl tokio sutapimo.
 
Vienas iš užpultų tanklaivių – „Kokuka Courageous“ – priklauso Japonijos kompanijai „Kokuka Sangyo Ltd“. Kompanijos vadovas patvirtino, kad buvo užpultas vienas įmonės tanklaivis, o 21 laivo įgulos narys išgelbėtas.
 
Iš viso iš abiejų tanklaivių – „Kokuka Courageous“ ir Norvegijos kompanijai priklausančio tanklaivio „Front Altair“ – išgelbėti 44 žmonės. Kaip teigiama, abiejuose laivuose buvo kilęs gaisras.
 
Irano valstybinės žiniasklaidos teigimu, „Front Altair“ gabeno iš Kataro į Taivaną etanolį, o „Kokuka Courageous“ – metanolį iš Saudo Arabijos į Singapūrą.
 
Japonijos premjeras Sh. Abė trečiadienį atvyko į Iraną tarpininkauti konflikte tarp Teherano ir Vašingtono.
 
Įtampa tarp Irano ir JAV pradėjo didėti pernai, kai JAV pasitraukė iš 2015 metais pasiekto daugiašalio susitarimo dėl Irano branduolinės programos ir atnaujino Iranui sankcijas. JAV pasitraukė iš branduolinio susitarimo, nes jis neva turi daug trūkumų. JAV taip pat kaltino Iraną destabilizuojant  Artimųjų Rytų ir Persijos įlankos regionus bei skatinant terorizmą.
 
Įtampai tarp JAV ir Irano vis augant, Japonija pasisiūlė tarpininkauti tarp abiejų šalių ir mėginti sušvelninti didėjančią įtampą. Japoniją sieja geri santykiai tiek su Iranu, tiek su JAV.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.14; 08:00
print