Izraelio parlamento rinkimuose stipriausia jėga tapo B. Netanyahu partija


Benjaminas Netanyahu. EPA-ELTA nuotr.

Ir po ketvirtų rinkimų per dvejus metus Izraelis vargu ar turės stabilią vyriausybę. Balsavusių rinkėjų apklausos rodo, kad premjero Benyamino Netanyahu „Likud“ partija tapo stipriausia jėga, iškovojusia nuo 31 iki 33 mandatų, pranešė Izraelio televizijos stotys.
 
Tai gerokai mažiau nei 61 mandato dauguma. B. Netanyahu varžovo Jairo Lpaido Ateities partija parlamente turės nuo 16 iki 18 vietų.
 
Remiamas kitų partijų, B. Netanyahu, anot prognozių, gali užsitikrinti 52-56 mandatus 120 vietų Knesete. Priešiškos partijos kartu iškovojo 48-52 vietas. Todėl abi pusės vėl gali susidurti su problemomis suformuoti stabilią koaliciją. Neatmetama penktų rinkimų galimybė.
 
12 metų valdžioje esantis B. Netanyahu padėkojo rinkėjams už „milžinišką dešiniųjų ir „Likud“ pergalę“. Yra aišku, kad izraeliečiai nori „stiprios ir stabilios“ dešiniosios vyriausybės, kalbėjo dėl korupcijos teisiamas 71-erių politikas.
 
Kad galėtų sudaryti tvirtą valdančiąją koaliciją, B. Netanyahu turi užsitikrinti virtinės mažų partijų paramą, tarp jų – naujai įkurtos „Religiniai sionistai“. Ši ekstremisto Itamaro Ben-Gviro partija, anot prognozių, gavo 7 vietas. I. Ben-Gviras yra žydo Barucho Goldsteino, kuris 1994 metais Hebrone nužudė 29 palestiniečius, garbintojas.
 
Galimas jo partijos įtraukimas į koaliciją labai prieštaringai vertinamas ir „Likud“ partijoje. Žinomas „Likud“ atstovas, energetikos ministras Yuvalas Steinitzas aljansą su ekstremistu prieš rinkimus pavadino nederamu.
 
Svarbus vaidmuo gali tekti buvusiam B. Netanyahu sąjungininkui ir buvusiam gynybos ministrui Naftaliui Bennettui. Jo religinė nacionalistinė partija „Jamina“ iškovojo 6-8 mandatus. Jis neatskleidžia, ar eis į koaliciją su B. Netanyahu.
 
Toks pat vaidmuo prognozuojamas ir buvusiam „Likud“ nariui Gideonui Saarui. Įkurdamas savo partiją „Nauja viltis“ praėjusiais metais jis pareiškė norįs „pakeisti“ B. Netanyahu.
 
Tačiau ir J. Lapidui iš liberalios partijos „Jesch Atid“ („Yra ateitis“) gali būti sunku į stabilų aljansą apjungti heterogeninę B. Netanyahu priešininkų stovyklą. Atiduodamas savo balsą, jis sakė: „Tai tiesos momentas Izraeliui“. Esą šaliai gresia „tamsos, rasizmo ir homofobijos vyriausybė“.
 
Rinkėjų aktyvumas antradienį vykusiuose rinkimuose siekė 67,2 proc. ir buvo 4,3 proc. mažesnis nei per rinkimus 2020 metų kovą. Oficialūs rezultatai bus paskelbti penktadienį.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.03.24; 03:00
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *