Izraelyje keičiasi trijų specialiųjų tarnybų vadovybė


Izraelyje keičiasi pagrindinių šalies specialiųjų tarnybų vadovybė: Mossad‘as ir karinė žvalgyba jau gavo naujus vadovus, o kontržvalgybos vadovas po pusmečio turi išeiti į atsargą.

Kaip pažymi ekspertai, tai vyksta ne dėl politinių priežasčių, o dėl techninių – dėl to, kad ribojamas terminas tokioms pareigoms eiti. 

Didžiausią susidomėjimą kelia, žinoma, Mossad‘o šefo pasikeitimas. Izraelio žvalgybai aštuonerius metus vadovavo iš Novosibirsko kilęs 65-rių metų Meiras Daganas.

Kaip tik Mossad‘as buvo įtariamas organizavęs vieno iš Hamas‘o lyderių Mahmudo al-Mabhuho nužudymą 2010 metų sausį ištaigingame viešbutyje Dubajuje, dėl kurio Izraelis atsidūrė diplomatinio skandalo centre, nes organizuojant žmogžudystę buvo panaudoti Vakarų šalių piliečių pasai. Dar viena speciali operacija, kuri priskiriama Mossad‘ui, tai Imado Mugnijos, Hezbollah‘o žvalgybos vadovo, 2008 metais susprogdinto Damaske automobilyje, nužudymas.

Lapkričio 29 Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanjahu paskyrė 57-rių Tamirą Pardo, iki tol keletą metų iš eilės ėjusį specialiosios tarnybos direktoriaus pavaduotojo pareigas, naujuoju Mossad‘o direktoriumi. Pardo įgijo aukštąjį išsilavinimą Tel Avivo universitete istorijos ir politologijos katedrose. Tarnavo ryšių karininku Izraelio Gynybos armijos elitiniame specialiajame padalinyje, kurio vadas buvo Netanjahu vyresnysis brolis.

Po tarnybos armijoje 1980 metais jis tapo Mossad‘o bendradarbiu, o vėliau ėmė vadovauti departamentui, atsakingam už operacijas, tarp jų ir elektroninę žvalgybą bei pasiklausymus. 1976 metais Pardo dalyvavo operacijoje išlaisvinant izraeliečius įkaitus, pagrobtus Palestinos Liaudies išsivadavimo fronto Ugandoje Entebbe mieste, per kurią žuvo vyresnysis brolis Jonatanas Netanjahu. Po 2005 metų ėjo vyresniojo patarėjo operacijų klausimais pareigas Generaliniame štabe, 2009 metais paliko Mossad‘ą ir išėjo į privatų biznį – į kompaniją, besiverčiančią žaidimais internete.

Kaip rašo Izraelio žiniasklaida, Pardo daugiau pasireiškė panaudojant technines priemones, negu plėtojant agentūrinį tinklą. Tikimasi, kad Pardo pradės eiti pareigas 2011 metų sausio mėn. 1 d.

Izraelio karinė žvalgyba (AMAN) taip pat gavo naują ir jaunesnį šefą. Lapkričio 22 AMAN‘o vadovu paskirtas brigados generolas Avivas Kochavis. 46-ių Kochavis pakeitė generolą Amosą Jadliną, vadovavusį karinei žvalgybai pastaruosius penkerius metus. Jadlinas ištarnavo Izraelio gynybos armijoje 40 metų. Karinės žvalgybos viršininko postas numato, kad šis tiesiogiai gali teikti savo vertinimą ministrui pirmininkui ir gynybos ministrui.

Buvęs desantininkas Avivas Kochavis 2004–2006 metais, iškeliant žydų gyvenvietes, vadovavo armijos padaliniui Gazos sektoriuje. 2007–2009 metais jis vadovavo Izraelio gynybos armijos Generalinio štabo Operatyvinės valdybos operatyviniam skyriui.

2006 metais Avivas Kochavis atšaukė kelionę į Karališkąjį gynybinių tyrimų koledžą (Royal College of Defence Studies) Didžiojoje Britanijoje, bijodamas būti suimtas pagal tarptautinį orderį kaltinant jį dėl karinių nusikaltimų.

Juvalis Diskinas, Izraelio kontržvalgybos (ŠABAK), kuri turi kovoti ir su Palestinos, ir su ultradešiniaisiais Izraelio teroristais, vadovas privalo palikti šį postą 2011 metų gegužę. 55 metų Diskinas vadovavo ŠABAK‘ui nuo 2005 metų, o iš viso kontržvalgyboje ištarnavo daugiau nei 30 metų.

Jis vadovavo kovos su terorizmu departamentui ir buvo atsakingas už padėtį Jeruzalės rajone bei Jordano upės Vakarų pakrantėje. 2000–2003 metais užėmė tarnybos vadovo pavaduotojo, vadovavusio Palestinos grupuočių lyderių „taškinių likvidacijų“ operacijoms, postą. Kai tik Diskinas buvo paskirtas į pareigas, laikraštis The Jerusalem Post rašė, kad svarbiausias prioritetas Diskino darbe bus „ruoštis atremti stiprėjantį pavojų iš žydų ekstremistinių grupuočių pusės“. Kas ateis į jo vietą, nežinia.

Parengta IC Agentura.Ru

2011.01.11

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.