Izraelyje nutylėta “Mossado” bendradarbio istorija iškilo į paviršių Australijoje


Ši istorija labai panaši į šnipų trilerį. Jo centre – anoniminis kalinys, kuris buvo laikomas ypatingajame kalėjimo korpuse griežčiausiai saugomas. Tas žmogus turėjo ryšių su „Mossadu“. Bet paskui jis arba nusižudė, arba buvo nužudytas. Bet oficialiai niekas apie tą kalinį nieko nepranešė. Taip pasakoja “The New York Times”.

„Spaudai uždrausta ne tik pranešti šias detales, bet ir pripažinti, kad buvo uždraustos publikacijos ta tema. Kalinio slapyvardis – ne prastesnis nei „agentas 007“. Jo slapyvardis: „Kalinys Iksas“. Šias intriguojančias detales pateikia korespondentas Džodis Rudorenas.

Pirmieji pranešimai apie „Kalinio Ikso“ mirtį prasiskverbė į spaudą 2010 metais. Kažkoks amerikiečių tinklaraštis pareiškė, kad tai buvęs Irano generolas. Valstybės cenzūra nedelsiant privertė Izraelio naujienų portalą pašalinti dvi medžiagas apie „Kalinį Iksą“, žurnalistus apklausė policija, sakoma straipsnyje.

Ir štai Australijos televizija parodė didelę laidą, kurioje tvirtinama, kad „Kalinys Iksas“ – australas, dviejų vaikų tėvas, tapęs Izraelio šnipu.

Ką gi pridirbo „Kalinys Iksas“? Tai iki šiol neaišku, pažymi laikraštis. Aišku viena: šių dienų pasaulyje Izraelio cenzūra – „kažkas nepataisomai akyta“, kaip nusako leidinys. Australijos televizijos pranešimas netrukus pasklido per socialinius tinklus, ir opozicijos deputatai išreiškė savo pasipiktinimą Izraelio Kneseto posėdyje.

Laikraštis dėsto Australijos “ABC News” laidos smulkmenas. Siužetas buvo parengtas po 10-imt mėnesių trukusio žurnalistinio tyrimo. „Kalinys Iksas“ buvo Benas Zidžieris, Izraelyje vadinęsis Ben Alonu, – papasakojo žurnalistai. – Prieš 10 metų iki mirties B.Zidžieris, būdamas 34-rių, nukeliavo į Izraelį, vedė izraelietę, tapo dviejų vaikų tėvu“.

O štai citatos iš straipsnio "ABC" portale: „Kiek žinoma ABC, jis (Benas Zidžieris) buvo užverbuotas specialiosios tarnybos „Mossad“. Jo įkalinimas buvo apgaubtas tokiu slaptumu, kad, pasak gandų, net prižiūrėtojai nežinojo, kas jis toks“.

Portale taip pat tvirtinama, kad B.Zidžieris „buvo rastas pasikoręs kameroje, kurioje įrengti ypač modernūs sekimo prietaisai, turintys užkirsti kelią savižudybėms“. Televizijos kompanijos duomenimis, B.Zidžieris palaidotas Australijoje.

Laikraštis primena, kad 2010 metų straipsniuose rašyta, jog „Iksas“ mirė vienutėje Ajalono kalėjime, korpuse, pastatytame specialiai Igaliui Amirui, Izraelio premjero Rabino žudikui.

Izraelis seniai turi specialų karinį cenzorių ir atsisako pripažinti kai kurių savo pajėgų operacijų faktą. Bet net ir tokiame kontekste „Kalinio Ikso“ padėtis buvo ypatinga, mano ekspertai.

Kai kurie Izraelio istorijos epizodai – net 40–50 metų senumo – iki šiol griežtai įslaptinti, aiškina Izraelio žurnalistas Ronenas Bergmanas. „Kiekvienas, kas pažeis tą slaptumo skraistę, pats bus įkištas į kalėjimą“, – priduria jis. R.Bergmanas pridūrė, kad turi informacijos apie „Kalinį Iksą“, bet laikysis draudimo ją skelbti.

Šaltinis: “The New York Times”

2013.02.20

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *