Japonijos žvalgybos rezidentas Havajuose


Takeo Josikava (1914 – 1993)japonų šnipas, veikęs Havajuose prieš Japonijai užpuolant Amerikos karinę jūrų bazę Perl Harbore (Pearl Harbor).

Takeo Josikava, Japonijos Jūrų akademijos Itadzime 1933 metų absolventas, kurį laiką tarnavo jūroje ir užsirašė į jūrų lakūnų kursus, kai 1934 metų pabaigoje sunkiai susirgo. 1936 metais jis iš laivyno buvo komisuotas. Po metų T.Josikava pradėjo tarnybą Jūrų žvalgyboje ir buvo komandiruotas į Japonijos KJP Tokijuje. Kartą jam pavyko trumposiomis bangomis perimti pranešimą, perduotą į eterį atviru tekstu (anglų kalba) iš Australijos.

Jame sakoma, kad 17 transporto laivų evakuoja Australijos kariuomenę iš Fritauno ir kad laivai pasuko link Anglijos. T.Josikava perdavė informaciją Vokietijos ambasadai, ir už tai pelnė asmeninę Adolfo Hitlerio padėką.

1941 metų sausį T.Josikava (Morimuros vardu) buvo pasiųstas į Havajus žvalgybai, prisidengus Japonijos vicekonsulo pareigomis. Iš ten jis reguliariai perdavinėjo į tėvynę žinias apie Amerikos laivyną Perl Harbore.

1941 m. nuo kovo 27-os iki gruodžio 47-osios dienos Japonijos konsulatas Oahu transliavo jo siunčiamą informaciją su diplomatiniu kodu Užsienio reikalų ministerijai Tokijuje, iš kur šifruotės būdavo perduodamos į karinę jūrų žinybą. Ir nors T.Josikava pranešė saviškiams smulkias žinias apie Amerikos karinių laivų dislokavimą ir sustiprinimų sistemą Perl Harbore, jis net neįtarė, kad japonai iš tikrųjų rengia sutriuškinti tą aviacijos bazę.

Tuo metu Havajuose gyveno gausi japonų diaspora, apie 160 000 žmonių. Bet T.Josikava nesugebėjo panaudoti savo tikslams nė vieno vietinio japono. „…Visi įtakingi ir žymūs žmonės, kurie būtų galėję padėti man įvykdyti mano slaptą misiją, – rašė jis vėliau JAV KJP „Užrašuose“, – dėl kažkokių nesuprantamų priežasčių visada išsisukdavo nuo bendradarbiavimo“.

Po to, kai Japonija užpuolė Perl Harborą, T.Josikava buvo internuotas. Jis suspėjo sudeginti kodų knygą ir kitus įkalčius, patvirtinančius jo šnipinėjimą, todėl amerikiečiai toli gražu ne išsyk sužinojo, kad būtent jis buvo Japonijos žvalgybos rezidentas Havajuose. Todėl jį repatrijavo į tėvynę kartu su kitu Japonijos diplomatiniu personalu 1942 metų rugpjūtį.

T.Josikava dirbo jūrų žvalgybos organuose iki pat karo pabaigos.

2012.08.10

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *