Jau švenčiate P.Urbšio pergalę? Dar palaukite


Visi žino tiesą: Vakarinėje rinkimų apygardoje rinkimuose į Seimą visus šluote nušluos buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdybos vadovas P.Urbšys.

Gali atsitikti ir taip, tačiau gali ir kitaip. Pasakyčiau net ir taip – pergalė jau pirmajame ture prilygtų sensacijai.

Šiame komentare pabandysiu pagrįsti tokią savo mintį. Remsiuosi ne tik pamąstymais, bet ir visiems gerai žinomais faktais.

Kurios partijos dabar populiariausios? Darbo partija. Jos sąraše dvi pirmąsias vietas užima už finansines aferas teisiami V.Uspaskichas ir V.Gapšys. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partija irgi tarp trijų populiariausių, nepaisant to, jog vieną dieną ji skelbia „Švarių rankų“ programą, grasina kyšininkus į cypę uždaryti, o kitą dieną net išsijuosusi gina nusikaltėlių grupuotę galimai organizavusį ir jai vadovavusį V.Matuzą, su sėbrais įsisukusį į daugiau nei 17 mln. litų aferą.

Dar baisiau – ant politinio laužo konservatoriai sudegino bažnyčios choro giedotoją Panevėžio merą V.Satkevičių, kuriam V.Matuzo pavardė ir „Švarių rankų“ politika niekaip nedera.

Štai tokių partijų populiarumas nekrenta, rinkėjams patinka uspaskichai ir matuzai valdžioje, tai kodėl dabar visi staiga turi pulti balsuoti už teisuolį P.Urbšį?

Konservatoriai Vakarinėje apygardoje neturi savo kandidato. V.Satkevičiaus narystė partijoje suspenduota, V.Matuzą privertė susispenduoti dėl įtarimų organizavus nusikaltėlių „šaiką“.

Šioje apygardoje dar yra kartą konservatorių sąraše jau buvusi gydytoja I.Čeilitkienė. Ji lyg ir konservatorė, bet, jei atidžiai prisimerkęs pasižiūrėsi – ne, nes partija jos neberemia.

Taigi gavęs balsavimo biuletenį doras šios partijos gerbėjas turėtų iš apmaudo širdį sau iš krūtinės išplėšti. Jis dvidešimt metų buvo dresuojamas balsuoti net ir lietui lyjant, pūgai siaučiant, kad tik komunistai į valdžią neprasmuktų, tačiau niekas nemokino, o ką gi daryti, kai biuletenyje bus įrašytos net trijų buvusių konservatorių pavardės, o tikro konservatoriaus nebus nė vieno?

Kaip dabar persiplėšti ir dar nesuklysti? Kurio veislė gryniausia, su komunistais mažiausiai kryžminta? Manote, kad kuris nors iš tų trijų turi šansų laimėti rinkimus?

Štai V.Satkevičius lyg ir tiktų, bet kad tinginėlis geras. Ir dar melagis didelis. Aiškina, girdi, V.Matuzas gėdą partijai užtraukė, todėl ir nutarė su juo kovoti.

O „Panevėžio energijos“ ir „Aukštaitijos vandenų“ vadovai V.Šidlauskas ir R.Liepa miestui gėdos neužtraukė? Vienas jau teisiamas, o kito bylą dar prokurorai varto, abu mero iniciatyva gali būti atleisti, tačiau V.Satkevičius aiškina, kad teismas jų dar nenuteisė, todėl ir nekalti, todėl ir neatleis.

O V.Matuzą jau nuteisė? Kodėl tada V.Matuzas yra toks blogas, kad V.Satkevičius dėl jo, formaliai irgi dar nekalto, nutarė net partiją suskaldyti? Iš kur tiek drąsos tas zuikis V.Satkevičius įgijo?

O gal tokį V.Satkevičiaus skirtingą požiūrį į korupciją nulėmė kiti dalykai, tarkime, gal kas bijo, kad iš postų ištrenkti įmonių vadovai ims pasakoti, kam ir kokių lauknešėlių į savivaldybę yra tempę? Dar kokį pokalbių įrašą į internetą švystels… V.Matuzas – mušta korta, todėl galima į jį purvinas kojas valytis, nes nebepavojingas.

Nors tai sunku, beveik neįmanoma pasiekti, P.Urbšys turėtų stengtis rinkimus laimėti pirmajame ture. Jei ne, tai antrajame laimėti bus dar sunkiau. Patys pasvarstykite.

Tarkime, kad į antrąjį turą P.Urbšys patenka su liberalsąjūdiečiu G.Šileikiu. Jis šioje apygardoje į Seimą buvo išrinktas jau dvi kadencijas, o trečią kartą pralaimėjo tik per plauką, vadinasi, rinkėjų yra vertinamas, tad šansų turi.

Įdomi detalė – toje rinkimų apygardoje G.Šileikis du kartus buvo išėjęs į antrąjį turą, surinkdamas mažiau balsų nei buvę jo konkurentai konservatorius V.Urbonas ir „darbietis“ S.Pabedinskas, tačiau antrajame ture savo varžovus liberalsąjūdietis nugalėjo nesunkiai.

Kaip manote, už ką dabar balsuotų V.Matuzas ir jo šalininkai? Už ką antrajame ture balsuotų dabar populiarios „Tvarkos ir teisingumo“ partijos gerbėjai? Štai šie rinkėjai ir prisimins, kas net kelis jų mylimos partijos lyderius Panevėžyje į cypę uždarė, kas V.Matuzą ir jo žmonelę pakedeno ir net partiją suskaldė.

Neturint už nugaros rinkėjus suburiančios partijos, P.Urbšiui laimėti būtų beveik neįmanoma. Neturi partijos, neturėsi ir jėgos Seime ką nors radikaliai keisti.

G.Šileikis ir V.Matuzas – dideli priešai, ringe jie kautųsi ne iki kraujo, o iki mirties, bet šiuo atveju V.Matuzas ir jo partija, „darbiečiai“ bei „tvarkiečiai“ tikriausiai viską atiduotų, kad antrajame ture P.Urbšys pralaimėtų. Net nesvarbu – G.Šileikis ar kas nors kitas būtų jo varžovas.

Nepatinka tokios įžvalgos? Tai kad ir man pačiam galbūt nepatinka, bet ką daryti, kad politikoje dažnai laimi interesai, o ne vieniši teisuoliai, kad sunkiame darbe pelnyti pliusai per rinkimus kai kurių galvose netikėtai gali virsti minusais.

P.Urbšys ir G.Šileikis – vienas kito verti varžovai, abu dar nesutepę savo garbės, abu brendę Sąjūdžio laikų dvasioje. Ar nugalės kuris nors iš jų? Sunku pasakyti, bet kova šioje apygardoje žada būti labai spalvinga. 

Nuotraukoje: straipsnio autorius Bronius Matelis, portalo panskliautas.lt redaktorius.

www.panskliautas.lt

2012.10.03

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.