JAV pranešė pasitraukianti iš INF sutarties su Rusija


JAV Valstybės sekretorius Maikas Pompeo. EPA – ELTA nuotr.

Jungtinės Valstijos pareiškė, kad pasitraukia iš kertinės Šaltojo karo Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties su Rusija, teigdamos, kad Maskva pažeidė susitarimą.

„Jungtinės Valstijos sustabdys INF sutarties įsipareigojimų vykdymą ir pradės pasitraukimo iš INF sutarties procedūrą, kuri bus užbaigta per 6 mėnesius, nebent Rusija sugrįš prie sutarties laikymosi, sunaikindama visas sutartį pažeidžiančias raketas, raketų paleidimo ir su tuo susijusią įrangą“, – pranešime teigia prezidentas Donaldas Trumpas.

Tuo tarpu Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Mike’as Pompeo, pranešdamas apie JAV pasitraukimą iš INF sutarties, sakė besitikintis geresnių santykių su Rusija, tačiau dabar Maskva turi imtis priemonių.

„Rusija ilgą laiką kėlė grėsmę Jungtinių Valstijų saugumo interesams, ir mes nebegalime būti varžomi sutarties, kurią Rusiją begėdiškai pažeidinėja“, – kalbėjo M. Pompeo. Jo teigimu, JAV apie Maskvos sutarties nesilaikymą skelbia daugiau nei 30 kartų.

Jei Rusija per 6 mėnesius nesilaikys sutarties reikalavimų, „sutartis bus nutraukta“, tačiau, pridūrė valstybės sekretorius, Vašingtonas yra pasiruošęs tęsti derybas dėl ginkluotės kontrolės su Maskva.

„JAV tikisi pagerinti santykius su Rusija, tačiau Maskva turi imtis priemonių, leisiančių sumažinti destabilizaciją ne tik šioje, bet ir kitose srityse“, – tikino M. Pompeo.

Tuo tarpu NATO sąjungininkai „visiškai palaiko“ Jungtinių Valstijų sprendimą pasitraukti iš INF sutarties, ragindami Rusiją per 6 mėnesių laikotarpį įvykdyti visus INF sutarties įsipareigojimus, teigiama NATO pranešime.

Jei Maskva negerbia įsipareigojimų, tuomet „Rusija bus visiškai atsakinga už sutarties nutraukimą“, teigia NATO. Aljansas taip pat pridūrė, kad imsis priemonių užtikrinti NATO atgrasymo ir gynybos pozicijų „patikimumą ir efektyvumą“.

„Sąjungininkai apgailestauja, kad Rusija toliau neigia INF sutarties pažeidimus, atsisako pateikti įtikinamus atsakymus ir nesiima jokių aiškių priemonių sugrįžti prie sutarties įsipareigojimų vykdymo“, – rašoma NATO pranešime.

Pasak NATO, Rusijos slapti sparnuotosios 9M729 raketos bandymai, gamyba ir naudojimas kelia „reikšmingą grėsmę transatlantiniam saugumui“.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel tikina, kad jos vyriausybė išnaudos 6 mėnesių laikotarpį deryboms su Rusija dėl dešimtmečių senumo branduolinės ginkluotės sutarties.

Kalbėdama po susitikimo su Armėnijos premjeru Nikolu Pašinianu, A. Merkel patikino, kad „dialogo langas“ su Rusija turėtų būti atviras net ir po Jungtinių Valstijų pranešimo apie pasitraukimą iš INF sutarties.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.02.02; 09:38

print