JAV teigia, kad Rusija „tikriausiai“ vykdo uždraustus branduolinius bandymus


JAV žvalgybos agentūros įtaria, kad Rusija slapta vykdo mažos galios branduolinių ginklų bandymus, taip pažeisdama tarptautinę sutartį, draudžiančią tokio tipo bandymus, informuoja BBC.
 
Generolas leitenantas Robertas Ashley’is, JAV gynybos žvalgybos agentūros direktorius, sakė, kad Maskva „greičiausiai nesilaiko“ pripažintos sutarties taisyklių, omenyje turėdamas Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutartį (VBBUS).
 
Rusija, ratifikavusi šią sutartį 2000 metais, teigia, kad laikosi VBBUS. Tuo tarpu JAV yra pasirašiusi sutartį, bet taip jos ir neratifikavo. JAV manymu, bandymai vykdomi Naujojoje žemėje – salyne Arkties vandenyne, tarp Barenco ir Karos jūrų.
 
Tačiau analitikai pareiškimus apie draudžiamus bandymus priėmė skeptiškai. Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarties organizacija (CTBTO) teigė, kad neaptiko jokios neįprastos veiklos.
 
Nauji JAV kaltinimai, kad Rusija vėl galimai pažeidinėja tarptautinę sutartį, pasirodė praėjus vos keliems mėnesiams po to, kai JAV nusprendė trauktis iš Šaltojo karo laikų ginklų kontrolės sutarties su Rusija – Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF).
 
JAV tvirtino, kad Rusija pažeidinėja INF sutartį, kuri draudžia gaminti ir turėti iš sausumos paleidžiamas branduolinį ginklą nešti galinčias sparnuotąsias raketas, kurių veikimo nuotolis – nuo 500 iki 5 500 km.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.05.30; 00:30
print