Juozas Strėva. Vertybių perkainojimo (nukainojimo) metas?


Donaldas Trampas. EPA – ELTA nuotr.

Tiesą sakant, pirmiausiai reikėtų paklausti, – o kas gi yra vertybės XXI-ame amžiuje: be nuolatinio nepaliaujamo vartojimo, vartojimo, vartojimo?

Melas, kuris tiražuojamas visomis įmanomomis priemonėmis, technologijų dėka ir žmonijos nelaimei; ir kuris vadinamas tiesa?

Cinizmas, šiuolaikinėje leksikoje vis labiau įgaunantis visiškai kitokį atspalvį: kuo labiau, tuo šauniau?

Daugybė informacijos sklaidos kanalų diena iš dienos susiurbia žmonijos protą ir kvailumą; ir paskui jį išspjauna. Gėrėkitės, džiūgaukite: karalius iš tikrųjų nuogas.

Apgailėtinai pasirodė JAV prezidentas Donaldas Trampas, kuris 80-asias Antrojo Pasaulinio karo pradžios paminėjimo metines Lenkijoje iškeitė į golfo žaidynes nuosavame aikštyne. Ir užuot prisipažinęs ir atsiprašęs, užsipuolė jį pašiepusį Londono merą, esą šis yra nevykėlis, nes nesusitvarko savo mieste.

Barakas Obama. EPA – ELTA nuotr.

Kvailumo apoteozė: aš esą golfą žaidžiau savo nuosavame golfo aikštyne, o mano pirmtakas Barakas Obama golfo žaisti skraidydavo į Bahamus.

Visa kita – nesvarbu, svarbu fonas, o ne turinys.

Neseniai Rusija ir Ukraina susitarė dėl apsikeitimo belaisviais sąrašo. Beje, Ukraina pirmoji parodė geros valios gestą – paleido iš kalėjimo tėvynės išdavimu kaltinamą žurnalistą Kirilą Višinskį, dėl kurio daugiau nei metus virkavo Rusijos propagandistai. Tačiau netikėtai Rusijos derybininkams iš Kremliaus atėjo reikalavimas į sąrašą įtraukti Vladimirą Cemachą – „Buk“ operatorių. Naudojant šį raketų kompleksą 2014-ųjų liepą buvo numuštas „Boeing MH17.

Rusijos atstovai pateikė sąlygą: be V. Cemacho apsikeitimas belaisviais visai neįvyks. Jeigu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis patenkins šią sąlygą, kad sugrąžintų Ukrainos jūreivius ir režisierių Olegą Sencovą, rusų neva už terorizmą nuteistą dvidešimčiai metų kalėjimo, tai bus pirmas didelis jo politinis pralaimėjimas, galintis iššaukti net ir naują Maidaną.

V. Zelenskis. EPA-ELTA nuotr.

Beje, toks sprendimas gali sukelti ir didelį Olandijos nepasitenkinimą, nes V. Cemachas yra laikomas pagrindiniu įtariamuoju byloje dėl „Boeing“ numušimo. Būtent jis 2014 m. liepos–rugpjūčio mėnesiais vadovavo oro gynybos būriams Snežnoje mieste, kai buvo numuštas lėktuvas. Po šio incidento jis slėpė raketų kompleksą „Buk“. Svarbiausia šiame reikalavime yra tai, kad V. Cemachas yra Ukrainos pilietis, t. y. Maskva neturi jokio pagrindo reikalauti jo išlaisvinimo.

Tačiau teisė čia, pasirodo, neturi jokios reikšmės.

Pastaruoju metu tarptautinėje plotmėje spekuliuojama teisės viršenybe. Bet teisė nėra tik taisyklių rinkinys. Ji kyla iš visuotinės dorovės ir moralės, kurios yra prigimtinės ir ugdomos visuotiniu susitarimu.

Bet jo jau nebėra. Vis labiau eižėja ribos tarp to, kas moralu, ir kas ne.

Antai buvęs mūsų mylimos  Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius verkšlena, esą juos (socialdemokratų atskalūnus) apgavęs Ramūnas Karbauskis.

Algirdas Butkevičius. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Prisimindamas valstiečių lyderio R.Karbauskio pažadus, A.Butkevičius dabar supranta, kad jis (Karbauskis) „socialdarbiečius“ (Jums šis partijos pavadinimas neprimena Viktoro Us.?) apgavo.

„Kada mes kalbėjomės su LVŽS dėl politinio stabilumo užtikrinimo, kada jie kvietė mus, kada matė, kad LSDP pirmininku tapus G.Paluckui, partija gali išeiti iš valdančiosios daugumos, mes taip lengvai to sprendimo nepriiminėjom, bet mums buvo pasakyta, kad jei užtikrinsime stabilumą, kituose rinkimuose dalyvausime kaip viena komanda. Tiek ir savivaldos, tiek prezidento, tiek ir rinkimuose į Europos Parlamentą (EP).

Jūs ką nors supratote?

Dar vienas, panašus į Butkevičių, sėdi Seimo pirmininko krėsle. Nesitrauksiu, sako. Nors nepagydoma impotencija atsispindi tyrame jo veide. Priešas prie vartų, o jis slepia savo stalčiuose VSD pažymas apie Seimo narę I. Rozovą.

Irina Rozova. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

O kiek dar tokių rozovų Seime?

Gal ir žinau, sako Pranckietis, bet vis tiek nesitrauksiu. Ne dėl to, kad Lietuvai bus blogiau (o gal geriau?), bet dėl to, kad susipykau su Karbauskiu. Štai argumentas!

Štai tokie laikai, tokios mados.

Karalius nuogas? Taip, karalius nuogas, bet Gėdos jausmo žmonija jau seniai nebepatiria.

2019.09.04; 20:35

print