Ką daryti su Lenino palaikais?


Prieš keletą savaičių Rusijos kultūros ministras Vladimiras Medinskis pareiškė radijo interviu, kad atėjo metas palaidoti Vladimirą Leniną, praneša The New York Times. Tie pareiškimai įsiutino Rusijos komunistus.

RFKP lyderio Genadijaus Ziuganovo nuomone, tas klausimas iškeltas provokatorių. Pagal balandžio apklausą, apie pusė Rusijos gyventojų pasisako už tai, kad Leninas būtų palaidotas.

„Galimos valstybinės laidotuvės iškelia protokolinių klausimų, pavyzdžiui, kas atstovaus JAV?“ – samprotauja autorius. „Štai kam pas mus egzistuoja viceprezidentai“, – jis pats atsako į savo klausimą.

Straipsnio autorius pasakoja, kad ką tik perskaitė dar 1998 metais išleistą Iljos Zbarskio ir Semiuelo Chatčinsono knygą „Žmonės iš Mauzoliejaus“. Vienas iš autorių – specialisto balzamuotojo Boriso Zbarskio, apie 30 metų buvusio atsakingu už Lenino palaikų išsaugojimą, sūnus, dabar jau velionis.

„Per pastaruosius 88 metus Lenino palaikai patyrė daugiau nuotykių, nei daugelis gyvų žmonių“, – pabrėžia straipsnio autorius.

Ilja Zbarskis pradėjo dirbti Mauzoliejuje 1934 metais, būdamas 21 metų amžiaus, ir buvo atsakingas už vado palaikus apie 20 metų. Po 1991 metų Ilja gavo leidimą prieiti prie KGB archyvų ir sužinojo, kad jis ir jo tėvas 1949 metais buvo apkaltinti dėl kontrrevoliucinių kalbų. Skundo paraštėse Stalino ranka buvo parašyta: „Neliesti, kol nebus rasta pamaina“.

„Dažnai Sovietų istorija neatskiriama nuo Orvelo fantastikos. Kai Leninas mirė, Stalinas sudarė komitetą Lenino atminimui įamžinti“, – rašo žurnalistas. Komitetas pavedė darbą Iljos tėvui ir dar vienam mokslininkui, Vorobjovui.

Abu suprato, kad ant plauko kabėjo ne tik mokslinė reputacija. „Kitą kartą, kai pajusite spaudimą darbe, pagalvokite, ką jautė Zbarskis ir Vorobjovas, kai jiems į nugaras alsavo Stalinas ir Dzeržinskis“, – pabrėžia autorius.

Kai prasidėjo Antrasis pasaulinis karas, Zbarskiu ir jo sūnui buvo pavesta evakuoti vado palaikus iš Maskvos į Sibirą. Čia Zbarskiai turėjo į valias laiko užsiimti palaikais. 1945 metais Ilja užrašė: „Palaikų būklė žymiai pagerėjo“.

„Leninas lieka kaip miegančioji gražuolė iš pragaro. Galimas dalykas, kai jo įpėdinis Vladimiras Putinas liausis tiekęs kovinius sraigtasparnius savo draugui Bašarui Asadui, jis turės laiko panagrinėti kultūros ministro siūlymą“, – apibendrina autorius.

Šaltinis: The New York Times

2012.07.29

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.