Kai Jūsų kaimynai – tikri šnipai


Jauna, įžūli, nieko nepaisanti Ana Čapman simbolizuoja šiandieninę Rusiją, kokią norėtų matyti Vladimiras Putinas.

Taip savo naujoje knygoje “Apgaulė: šnipai, melas ir tai, kaip Rusija kvailina Vakarus” teigia Edvardas Lukasas.

Šios knygos ištraukas paskelbė Daily Mail (Deception: Spies, Lies and How Russia Dupes the West by Edward Lucas)”. Knyga pasirodo šių metų kovo mėnesį.

“Vakaruose į Anos Čapman nuotykius reaguojama su nuostabiu atsainumu, sumišusiu su geraširdiškumu”, – pastebi autorius. Edvardo Luko nuomone, ji buvo netikusi šnipė: “firma, kurią ji įsteigė Londone kaip priedangą, su klaidomis rašė savo netikrą adresą oficialiuose dokumentuose”.

“Bet Anos Čapman ir į ją panašių žmonių špionažo nevertindami rimtai, mes patys sau kenkiame. Rusiškasis režimas tironiškas, nusikalstamas, kraugeriškas, nė kiek ne mažiau paranoiškas ir grobuoniškas kaip jo pirmtakas – SSRS. Vakarus jis laiko dviveidžiais, arogantiškais ir godžiais. Jis siekia sužinoti mūsų paslaptis – ir karines, ir verslo, ir politines. Naudojasi pogrindine šnipų armija, gyvenančia čia, Vakaruose, ir galingiausias jų ginklas – neišskirtinumas”, – rašoma straipsnyje. E.Luko nuomone, šiuos žmones galima sutikti prie mokyklų vartų, bendradarbių biuruose arba pas  kaimyninio namo gyventoją.

E.Luko nuomone, šiuolaikinės Rusijos kertinis akmuo – melas, nes šalį valdo “sovietų laikų šnipai”, jėgos struktūros – “kriminalinė gauja praturtėti siekiančių sąmokslininkų”. Pasitaiko, kad užgrobiamos arba apiplėšiamos sėkmingai dirbusios firmos. “Žmonės, kurie ryte dedasi ministrais, po pietų reiškiasi kaip komercinių įmonių pirmininkai”, o tikroji šių įmonių paskirtis – “perpumpuoti pinigus į privačias rankas”. Niekur kitur gangsterizmas ir valstybės valdžia tokiu laipsniu nėra susilieję, kaip Rusijoje, mano E.Lukas.

Autoriaus nuomone, naujojo Rusijos elito pagrindiniai bruožai – godumas ir troškimas atkurti Rusijos statusą pasaulyje, neleisti Vakarams vėl pasinaudoti šalies silpnumu. “Sąmokslo centre yra FSB” – valstybė valstybėje, beje, “tos valstybės neigiama įtaka neapsiriboja Rusijos sienomis”, – tvirtina E.Lukas. Jo nuomone, FSB disponuoja neribotais turtais ir valstybės resursais, FSB savo poreikiams naudoja palydovus-šnipus, povandeninius laivus. “Ši valstybė valstybėje turi galingas špionažo priemones ir manipuliavimo galimybes”, – tvirtina autorius.

Svarbiausia Rusijos eksporto “prekė” yra korupcija: “nešvarūs rusiški pinigai sukelia finansinių sistemų, verslo kultūros ir politikos eroziją šalyse, kur ta ”prekė” patenka, – mano ELukas.

1. Gražios jaunos moterys iš Rusijos ir Rytų Europos “kariasi ant kaklo nejauniems vyrams iš “negarsių” organizacijų, tokių kaip PASE. Negali būti sutapimas, kad politikai, kuriems jie dirba, kai kada vergiškai pritaria Rusijos argumentams”, – mano autorius.

2. Daugybė emigrantų, prasiskverbusių į užsienį: “jie arba jų buto kaimynai, arba sekso partneriai gali atskleisti šalies, kurioje jie įsikūrę, paslaptis”.

3. Tikrieji nelegalai – specialiai apmokyti šnipai, perkelti į Vakarų visuomenę darbui ateityje. Autorius primena agentus, FTB areštuotus drauge su A.Čapman.

Vakarų visuomenė – rojus šnipams, įspėja E.Lukas: “mes beveik savižudiškai patiklūs, kai omenyje turime mūsų paslaptis ir mūsų sprendimų priėmimo procesą”. Britų MI-5 kontržvalgyba išleidžia tik 4 proc. savo biudžeto – beveik visa kita skiriama kovai su terorizmu. Be to, neaišku, kiek nelegalų gyvena “Didžiojoje Britanijoje, Europoje ir Amerikoje”, kaip tvirtina autorius, ir kiek žmonių jie užverbavo.

E.Lukas pataria neprarasti budrumo: kiekvienas naujas pažįstamas gali būti priešas. Jis pateikia buvusio CŽV direktoriaus Džeimso Vulsio patarimą: jeigu jūs kalbatės su rusų menedžeriu, vilkinčiu kostiumą už 3 tūkstančius dolerių, kuris laisvai kalba angliškai, turėkite omenyje, kad jis gali būti ir vyriausiasis menedžeris, ir žvalgybininkas, ir Organizuotos nusikalstamos grupuotės narys. “Tačiau didžiausia tikimybė – kad jis vienas yra visuose trijuose asmenyse”, – sako Dž.Vulsis.

Vakarų vyriausybėms reikėtų sugriežtinti savo poziciją, pataria E.Lukas: “mes turime reikalo su ryžtingu, nieko neužmirštančiu ir paranojiškai mąstančiu priešu”.

Parengta pagal "Daily Mail" informaciją.

2013.06.16

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *