Kaip Baltarusijos KGB kariavo su ukrainiečių feministėmis


Kuo iš tikrųjų užsiima ukrainietiška feministinė organizacija FEMEN, – ne tiek svarbu. Įdomiausia, kad kelios merginos iš šios organizacijos šių metų gruodžio pabaigoje sumanė Baltarusijos sostinėje Minske surengti protesto akciją.

Ne bet kokią, o tokią, kad baltarusiai įsimintų ilgam. Baltarusiai įsiminė merginas. Tačiau merginas įsiminė ir Baltarusijos KGB darbuotojai. Beje, Baltarusijos KGB atstovams labai nepatiko merginų išradingumas.

Mat Minsko centre merginos ne šiaip sau reiškė politinius priekaištus prezidentui Aleksandrui Lukašenkai. Jos demonstravo savo nuogas krūtines. Apsinuogino merginos iki pusės ne bet kur, o būtent priešais Baltarusijos KGB būstinę Minsko centre. Be to, savo rankose laikė plakatus “Laisvę politiniams Baltarusijos kaliniams” ir “Tegyvuoja laisva Baltarusija”.

Atsitiko tai gruodžio 19 dieną. Merginos vis tik iki šiol negali atsigauti po patirto šoko ir sumušimų. O buvo taip. Trys akcijos dalyvės Ina Ševčenko, Oksana Šačko ir Aleksandra Nemčinova susirinko priešais Baltarusijos KGB vadovybės pastatą ir išsitraukė plakatus, raginančius paleisti visus politinius kankinius iš visų kalėjimų (pavyzdžiui, rodė plakatus “Freedom to political prisoners”, “Свободу политическим заключенным”). Išskleidusios plakatus merginos čia pat nusirengė. Iki pusės. Ši protesto akcija buvo skirta prisiminti lygiai prieš metus žiauriai išvaikytą demonstraciją Minske. 2010-ųjų gruodžio 19-osios akcijos dalyviai reiškė nepasitenkinimą Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatais. Jie tvirtino, jog rinkimų metu būta masinių, grubių falsifikacijų.

Nuogas krūtines merginos Minsko centre baltarusių kagėbistams demonstravo vos keliolika minučių. Kol merginos vaikščiojo iki pusės apsinuoginusios, Baltarusijos KGB jų nečiupo. Tačiau pasibaigus demonstracijai KGB darbuotojai sulaikė opozicinio laikraščio “Naša Niva” operatorę Tatjaną Gavrilčik ir nepriklausomą fotografę Juliją Doroškevič. Taip pat buvo sulaikyta FEMEN operatorė Kiti Grin. Beje, turinti Australijos pilietybę. Australijos pilietės likimas susiklostė palankiau, nei kitoms drastiško protesto dalyvėms. Australijos pilietė, įsikišus Australijos diplomatams, buvo nedelsiant deportuota į Lietuvą. Žurnalistus iš KGB sulaikymo izoliatorių paleido vėlai vakare.

O kur dingo svarbiausios akcijos dalyvės, ilgai niekas nieko nežinojo. Juolab kad Baltarusijos KGB ryšių su visuomene ir žiniasklaida skyriaus viršininkas Aleksandras Antonovičius nesutiko bendrauti net su užsienio žurnalistais. Užsienio žiniasklaidos priemonių atstovai teiravosi, ar tikrai trys aktyvistės, išdrįsusios prieš KGB būstinę apnuoginti krūtines, buvo pagrobtos, išvežtos į mišką, ten apkirptos, sumuštos ir paleistos visiškai nuogos. KGB darbuotojas išvebleno tokiais atvejais tradicinę, įprastą frazę: “Jokių komentarų”.

Dabar jau akivaizdu, jog FEMEN aktyvistės dėl savo drastiško išsišokimo Minske turėjo didelių nemalonumų. Ina Ševčenko, viena iš akcijos dalyvių, vėliau pasakojo, kad jas sulaikė Minsko geležinkelio stotyje apie 19 valandą vakaro. Sulaikė civilius drabužius dėvintys vyrai. Tačiau ji neabejoja, jog tai buvo Baltarusijos KGB darbuotojai. Merginas pasodino į autobusą, užrišo akis, kiaurą naktį kažkur vežė, paskui išlaipino miške, liepė nusirengti, apipylė aliejumi, grasino padegti… Galų gale plikai apkirpo, sumušė ir paliko vienui vienas be drabužių šalti girios tankmėje. Žinoma, visus dokumentus, mobiliuosius telefonus, pinigus ir užrašų knygutes atėmė. I.Ševčenko taip pat tvirtino, jog egzekuciją KGB darbuotojai užfiksavo moderniomis filmavimo kameromis.

Merginos ilgai klaidžiojo miške, kol galų gale surado nedidelį kaimą. Baltarusijos kaimiečiai jas aprengė, pamaitinto. Pasirodo, merginos buvo atsidūrusios net Gomelio srityje.

FEMEN organizacijos vadovė Ana Gucol patvirtino žurnalistams, kad trys merginos po akcijos priešais Baltarusijos KGB pastatą buvo pagrobtos, išvežtos į mišką ir ten žiauriai sumuštos. FEMEN vadovė pabrėžė, kad merginas ne tik sumušė, bet iš jų ir tyčiojosi. Tiesa, merginos tiksliai nežino, kas buvo tie vyrai, kurie iš jų tyčiojosi. Tačiau mano, kad tai buvo Baltarusijos KGB ir Baltarusijos milicijos atstovai.

Parengta pagal Tatjanos Korovenkovos publikaciją laikraštyje “Beloruskije novosti”.

Sergėjaus Šupinskyj (AFP) nuotr.

2011.12.26

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.