Kaip įkliuvo šnipas slapyvardžiu “Skorpionas”


Kristoferis M.Kukas – JAV KOP karininkas, tarnavęs strateginių raketų paleidimo centre. Kristoferis M.Kukas atėjo į Sovietų ambasadą Vašingtone ir savo noru pasisiūlė bendradarbiauti su Sovietų žvalgyba – parduoti informaciją apie JAV strateginių raketų ginkluotę.

Prieš tai jis mažų mažiausiai kartą skambino į ambasadą, bet su juo nepanorėta kalbėti. Matyt, rusai nusprendė, kad jis – agentas provokatorius. Tada, 1980 metų gruodžio 23-ąją, jis apsilankė Sovietų ambasadoje Vašingtone ir perdavė jo bendradarbiams paties sudarytą ranka rašytą slaptų dokumentų kopijų konspektą. Už tai jis gavo iš rusų 50 dolerių.

Po Kalėdų švenčių jis grįžo į aviacijos bazę Mak-Konele, Kanzaso valstijoje, kur tarnavo. Pririnkęs naujos medžiagos, jis 1981 metų gegužės 2 dieną vėl bandė pasimatyti su rusais, bet švenčių proga ambasada buvo uždaryta.

Kristoferį Kuką pavyko susekti, nes dar per pirmąjį savo vizitą jis paskambino iš rusų telefonu į savo namus – Ričmondą Virginijos valstijoje. O kadangi telefono linijos ambasadoje buvo pasiklausomos FTB, Kristoferis Kukas ir įkliuvo.

Ir nors jis pripažino šnipinėjimo aktą, per tardymą buvo pažeistos kelios teisinės procedūros, todėl karinis teismas nusprendė jį paleisti bylos net nenagrinėjus. K.Kukas buvo atleistas iš KOP, suspėjęs ištarnauti jose tik vienerius metus.

Jis turėjo universiteto magistro laipsnį ir, galimas dalykas, todėl tapo vienu iš labiausiai išsilavinusių visų amerikiečių, kurie kada nors buvo atėję į užsienio ambasadą siūlytis šnipinėti.

Bendraudamas su rusais, K.Kukas naudojosi Marko Džonsono vardu ir pats sau sugalvojo operatyvinį slapyvardį „Skorpionas“.

2012.09.08

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *