Kaip KGB suviliojo Norvegijos ministro pirmininko žmoną


Verna Gerhardsen (1912–1970)Norvegijos ministro pirmininko žmona, kurią verbavo sovietų žvalgyba: pasiuntė jai KGB darbuotoją, kad tas ją suviliotų.

Vernos Gerhardsen vyras Einaras Gerhardsenas su trumpa pertrauka buvo Norvegijos ministro poste 1945–1965 metais. Jis buvo 15 metų vyresnis už žmoną. 1940 metais, kai į Oslą įžengė vokiečiai, jis buvo miesto meras.

Beveik per visą antrąjį pasaulinį karą Einaras Gerhardsenas išbuvo koncentracijos stovykloje, o po išlaisvinimo tapo nacionaliniu lyderiu. Jis mirė 1987 metais.

Šeštojo dešimtmečio pradžioje Verna buvo kairiojo jaunimo judėjimo narė. Judėjimas palaikė gerus ryšius su sovietų jaunimo organizacijomis. 1954 metais, lankydamasi Sovietų Sąjungoje su Norvegijos jaunimo delegacija, ji apsistojoJerevane (Armėnija) viešbutyje “Inturist”.

Viename viešbučio kambaryje buvo įtaisyta speciali garso ir vaizdo įrašymo aparatūra, įrašanti viską, kas tame kambaryje gali vykti. Į kambarį įsikėlė jaunas KGB bendradarbis Jevgenijus Beliakovas, kuriam buvo pavesta „dirbti“ su Norvegijos delegacija. Turimomis žiniomis ten jis ir suviliojo Verną Gerhardsen.

Pirmą kartą pasaulis sužinojo tą istoriją iš KGB dimisijos generolo Bogdano Dubenskio lūpų. Jis ją papasakojo interviu Londono laikraščiui “The Times”. Jis pranešė, kad vėliau Jevgenijų Beliakovą pasiuntė dirbti į Sovietų ambasadą Osle su užduotimi tęsti pažintį su Verna. „Jos nešantažavo“, – sakė Bogdanas Dubenskis, stengdamasis kaip nors pateisinti KGB, kuris surengė klasišką operaciją „meškeriojimas su gyvu masalu“. Pasak jo, J.Beliakovas pasakė Vernai Gerhardsen, kad jų susitikimas viešbučio kambaryje įrašytas į vaizdajuostę, bet kad tada jis apie tai nežinojęs.

Pasak B.Dubenskio, Verna perdavė KGB informaciją apie Norvegijos politinę liniją Jungtinių Tautų Organizacijos ir Šiaurės Atlanto Sąjungos (NATO) atžvilgiu. Ji taip pat perdavė J.Beliakovui duomenis apie Norvegijos stortingo (parlamento) narius.

„Tai padėjo mums numatyti kitus kandidatus verbavimui“, – sakė interviu B.Dubenskis, kuris tada vadovavo KGB rezidentūrai Osle. Anot jo, operacijos nutrūko praėjus trejiems metams po to, kai J.Beliakovas pasigėręs primušė savo žmoną ir, kad būtų išvengta viešo skandalo, buvo sugrąžintas į Sovietų Sąjungą.

Nuotraukoje: Verna Gerhardsen ir jos vyras Einaras Gerhardsenas.

Parengta taip pat ir pagal Normano Polmaro bei Tomo B. Aleno knyga “Špionažo enciklopedija”.

2013.02.04

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *