Kaip “Mossad” agentai nužudė palestiniečių lyderį Mahmudą al Mabhouhą


Kai kurių užsienio šalių leidiniai informavo, kad, prabėgus maždaug dviems mėnesiams po sausio 19-osios, kai Dubajuje buvo nužudytas įtakingas Hamas lyderis Mahmudas al – Mabhuhas, Didžiosios Britanijos vyriausybė vis dėlto ryžosi apkaltinti Izraelio splatąją tarnybą “Mossad” pasų klastojimu. Taip pat Izraelis buvo kaltinamas, kad suklastoti pasai buvo naudojami nužudant žmogų. Todėl oficialusis Londonas iš šalies išsiuntė vieną Izraelio diplomatą.

Šia proga visuomenės aktualijų portalas Slaptai.lt pateikia Gintaro Visocko parengtą publikaciją, kaip ir kodėl sausio 19-ąją buvo susidorota su įtakingu Hamas lyderiu Mahmudu al-Mabhuhu.

Tikriausiai visi žvalgybų intrigomis besidomintys “Slaptųjų takų” skaitytojai bus girdėję, jog šių metų sausio 19-ąją Dubajuje netikėtai mirė vienas iš įtakingiausių “Hamas” atstovų – Mahmudas al Mabhouhas. Mirtis vyrą ištiko vėlyvą sausio 19-osios vakarą prabangiame viešbutyje “Al Bustan Rotana”. Iš pradžių manyta, jog terorizmu kaltinamas 49-erių metų amžiaus palestinietis nesėkmingai paslydo duše. Tiksliau tariant, jam sustojo širdis besiprausiant karštu vandeniu. Bent jau taip kurį laiką manė Izraelio visuomenė, beje, labai besidžiaugianti, jog galų gale galą gavo mirtinas jų priešas. Panašiai svarstė ir kitų valstybių žmonės, atidžiai stebintys Izraelio ir Palestinos konflikto raidos ypatumus.

Tačiau šias versijas kelianti žiniasklaida bei politikos komentatoriai tuo metu dar nežinojo vienos svarbios detalės. 2010-ųjų sausio pradžioje Izraelyje svarbiam pasitarimui buvo sušauktas vadinamasis X komitetas, kuriam priklauso Izraelio premjeras Benjaminas Netanjahu bei Izraelio slaptosios tarnybos “Mossad” vadovas Meiras Daganas. Žinoma, niekas nežino, apie ką konkrečiai kalbėta tame itin slaptame pasitarime, juolab kad X pasitarimuose dalyvauja ir kai kurių kitų Izraelio slaptųjų tarnybų vadovai. Ir vis dėlto žinoma, jog X pasitarimai šaukiami tik ypatingai svarbiais atvejais. Pavyzdžiui, kai ruošiamasi karinei operacijai, galinčiai turėti didelių politinių, ekonominių pasekmių.

Sausio pradžioje posėdžio X dalyviai greičiausiai svarstė, ar tikslinga surengti išpuolį prieš vieną iš labiausiai nekenčiamų palestiniečių lyderių – Mahmudą al Mabhouhą. Mat Izraelio slaptųjų tarnybų veikla besidomintys apžvalgininkai yra pastebėję keistų sutapimų: jei posėdžiauja X taryba, lauk kruvinų netikėtumų. Pastaraisiais dešimtmečiais po X tarybos posėdžių dažniausiai kur nors užsienyje būdavo nužudomi mirtini Izraelio priešai – “Hamas”, “Fatah” ar “Hezbollah” lyderiai.

Štai kokia oficiali Izraelio slaptųjų tarnybų išpuolių prieš svarbiausius šalies priešus statistika. 1979-ųjų sausio 22-ąją Beirute buvo susprogdintas Palestiniečių teroristinės organizacijos “Juodasis rugsėjis” lyderis Ali Hasanas Salamehas. 1979-ųjų liepos 15-ąją Prancūzijoje nušautas vienas Palestinos išsivadavimo organizacijos (PIO) lyderių Zuhairas Mohsenas. 1988-ųjų balandžio 16-ąją Tunise nušautas palestiniečių organizacijos “Fatah” vadovas Halilas al Vaziras (Abu Džihadas). 1995-ųjų spalio 26-ąją Maltoje nušautas palestiniečių organizacijos “Islamic Jihad” įkūrėjas Fathi Shikaki. 2008-ųjų vasario 12-ąją Sirijos sostinėje Damaske susprogdintas teroristinės organizacijos “Hezbollah” vienas iš vadovų – Imadas Mughniyehas. 2008-ųjų rugpjūčio 1-ąją žuvo Sirijos prezidento patarėjas, generolas, šalies branduolinės programos vadovas Mohamedas Suleimanas. Įtariama, kad jis nušautas iš jūroje plaukusio laivo.

Prie šio sąrašo greičiausiai reikėtų priskirti ir Dubajuje neva duše sava mirtimi mirusį “Hamas” atstovą Mahmudą al Mabhouhą. Nes jam numirti, spėjama, padėjo būtent Izraelio slaptųjų tarnybų agentai. Šiandien užsienio spaudoje pateikiama nuomonė, jog šis sportiško sudėjimo “Hamas” atstovas buvo greičiausiai nutrenktas didele elektros srovės iškrova. Nelaimėlis greičiausiai net nesuprato, kas jam nutiko, taip pat greičiausiai nematė ir savo žudikų. Štai kodėl Dubajaus medikai iš pradžių tvirtino, esą jį ištiko širdies priepuolis ar kažkoks kitas panašaus pobūdžio sveikatos negalavimas.

Šiandien Dubajaus policijos vadovybė oficialiai tvirtina, jog “Hamas” atstovas mirė ne savo mirtimi, o buvo nužudytas. Ir už šį nužudymą atsakomybę turi prisiimti ne kas kitas, bet “Mossad” tarnybos. Kitų šalių ekspertai irgi kalba labai panašiai: “čia neapsieita be Izraelio žvalgybos ir kontržvalgybos įsikišimo”.

Kaip Izraelio slaptosioms tarnyboms pavyko nustatyti šio “Hamas” lyderio buvimo vietą? Ogi jis padarė keletą grubių klaidų. Pavyzdžiui, bilietą į Dubajų jis užsisakė internetu, daug kalbėjo mobiliuoju telefonu apie savo artimiausių dienų planus. Todėl Izraelio tarnybai “Mossad” nebuvo labai sudėtinga išsiaiškinti, kur ir kada iškeliaus auka. Pasak Dubajaus policijos, sausio 19-osios nužudyme dalyvavo gal net vienuolika Izraelio slaptųjų tarnybų atstovų, atvykusių su suklastotais pasais. Tiksliau tariant, pasai nebuvo suklastoti. Tie dokumentai priklausė šiandien Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje ir Airijoje gyvenantiems žmonėms. Tokia praktika – įprasta. Ne tik Izraelio slaptųjų tarnybų agentai, vykdami į užsienio šalis atlikti kruvinį operacijų, naudojasi nieko neįtariančių asmenų duomenimis bei dokumentais. Taigi sausio 19-osios operacija buvo puikiai suplanuota. “Hamas” lyderis Dubajuje nė neįtarė, jog yra nuolat sekamas keliolikos Izraelio žvalgybos – kontržvalgybos pareigūnų.

Ir vis dėlto pasaulio visuomenė sužinojo, kas gi iš tiesų nutiko viename iš Dubajaus viešbučių. O sužinojo tik todėl, kad niekas nesitikėjo, jog dėl mirusio palestiniečio Dubajuje bus taip atidžiai peržiūrimi saugumo kamerų įrašai. Peržiūrėjus įrašus Dubajaus policija nesunkiai pastebėjo nufilmuotus įtartinus asmenis, pastoviai sekusius Mahmudą al Mabhouhą. Nors “Hamas” lyderį apspitę asmenys dėvi sportinius drabužius, beisbolo kepuraites, rankose laiko raketes, tačiau akivaizdu, kad tokie sutapimai – greičiausiai nėra atsitiktiniai. Buvęs “Mossad” agentas, nūnai saugumo eksperto pareigas einantis Aronas Kleinas sutinka, kad šiuo atveju tikrai pasinaudota “nieko blogo neįtariančių asmenų dokumentais”.

Tvirtinama, jog Izraelio žvalgyba maždaug nuo 2002-ųjų įvykdė mažų mažiausiai keletą sėkmingų ir didelio atgarsio pasaulyje sukėlusių operacijų, kurių metu suduotas mirtinas smūgis žydų priešams. Izraelio žvalgybos analitikas Alanas Benas Davidas teigia, kad prie Izraelio slaptųjų tarnybų sėkmingų operacijų derėtų priskirti Sirijos branduolinės programos ir ginklų kontrobandos Gazos ruože pažabojimą. Pasak to paties analitiko, “sausio 19-osios įvykis tik papildo tendenciją, esą Izraelis rimtai užsimojęs ir toliau bet kur ir bet kaip naikinti savo priešus”.

Tiesa, analizuojant mįslingą sausio 19-osios žūtį Dubajuje į viešumą iškelta dar viena versija. Esą tą “Hamas” lyderį nužudė kitai palestiniečių grupuotei (“Fatah”) priklausantys asmenys. Žodžiu, toji mirtis – tik tarpusavyje nesutariančių ir konkuruojančių palestiniečių intrigos. Beje, sąmoningai sukeltos, nes jomis kaltę už žmogžudystę tyčia bandoma suversti “Mossad” vadovybei. Tačiau pasaulio visuomenė vis tik labiau tiki, kad tai – Izraelio slaptųjų tarnybų aktas.

Juolab kad dabartinis “Mossad” vadovas M.Daganas laikomas diktatorišku, nediplomatišku vadovu. Suprask, jis, užuot dalyvavęs konferencijose, skirtose kovai su terorizmu, ar gurkšnojęs kokteilius su užsienio šalių diplomatais, imasi konkrečių kovos veiksmų prieš konkrečius Izraelio priešus. Net įtariama, kad jis su niekuo nesitaria, “ką iš palestiniečių reikėtų nužudyti artimiausiu metu”. M.Daganas – buvusio “Mossad” vadovo Efraimo Halevy, kuris ypač mėgo diplomatinius vakarėlius, priešingybė.

Nors kai kurie Izraelio politikai ragina šiandieninį “Mossad” vadovą pasitraukti iš užimamų pareigų, mat “tokiais drastiškais būdais negalima kovoti prieš palestiniečius”, pats M.Daganas laikosi užtikrintai. Jis nesiruošia nei komentuoti savo veiksmų, nei trauktis iš “Mossad” direktoriaus posto.

Parengta pagal užsienio ir Lietuvos spaudos pranešimus.

Nuotraukoje: Izraelio slaptosios tarnybos “Mossad” ženklas.

2010.03.30

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *