Karščio banga alina ne tik gyventojus, bet ir aukštos įtampos elektros įrenginius


Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ darbuotojai ir rangovai per šias dvi alinančio karščio savaites sprendžia ypatingą užduotį, kaip ekstremaliu oru užtikrinti stabilų ir patikimą elektros perdavimą.

Temperatūrai pakilus daugiau nei 30 laipsnių, elektros perdavimo tinkle daugėja linijų atsijungimų. Vien savaitgalį dėl oro sąlygų užfiksuota daugiau nei 15 atsijungimų 110 ir 330 kilovatų oro linijose, tačiau dėl sėkmingai suveikusių apsaugų elektros perdavimas vartotojams nebuvo nutrūkęs.

„Vasarą gamta pažeria daug išbandymų, o mūsų inžinierių pareiga – efektyviai ir greitai rasti optimalius sprendimus, kad elektra patikimai pasiektų visus vartotojus ir šie nejustų nepatogumų. Kasdienis elektros sistemos darbo principas – kad atsijungus vienam iš aukštos įtampos elektros įrenginių kiti tinklo elementai turi jį kompensuoti. Taip užtikrinamas elektros perdavimo saugumas ir patikimumas“, – sakė Raimundas Tamošiūnas, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ Tinklo priežiūros skyriaus vadovas. Anot jo, visi tinkle įvykstantys incidentai yra nedelsiant automatiškai fiksuojami ir šalinami.

Nuo karščio aukštos įtampos elektros perdavimo linijų laidai nutįsta žemiau nei įprastai. Tada elektros iškrova gali įvykti, net jei po linija auga aukštesni krūmai. Temperatūrai šoktelėjus iki 35 laipsnių karščio, darbai, kurie turi būti vykdomi transformatorių pastotėse, suplanuojami atlikti vėliau, kad specialistams nereiktų artintis prie įkaitusių elektros įrenginių.

Pasak R. Tamošiūno, šios pora savaičių yra vienos karščiausių, kokias teko patirti ilgametę patirtį turintiems „Litgrid“ inžinieriams. Labai pavojingi ir tokiu oru padažnėję gamtos reiškiniai kaip žaibas, gūsingas vėjas ar stiprus lietus – esant tokioms sąlygoms gyventojai raginami nesiartinti prie aukštos įtampos oro linijų ir jokių būdu nestovėti po laidais ar atramomis. Tokiomis ekstremaliomis oro sąlygomis dar atsargiau nei įprastai privalo elgtis ir tie gyventojai, kurie šiuo metu atlieka darbus laukuose, per kurias eina aukštos įtampos oro linijos.

Lyginant elektros perdavimo tinklo patikimumą su kitų Europoje veikiančių elektros perdavimo sistemų operatorių patirtimi, „Litgrid“ valdomo aukštos įtampos elektros tinklas yra gerai išplėtotas ir veikia patikimai.  2014 m. tinkle dėl gamtos reiškinių tinkle užfiksuota 10 atsijungimų, kurie lėmė trumpalaikius vietinius elektros energijos perdavimo trikdžius.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Vilija Railaitė yra „Litgrid“ Komunikacijos vadovė.

2015.08.11; 16:37

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *