Kas išniekino sovietinių karių paminklą Taline?


Rusijos Federacijos Užsienio reikalų ministerija pareiškė pasipiktinimą ryšium su pranešimais apie vandalizmo aktą, įvykdytą prieš Kario – išvaduotojo monumentą Estijos sostinėje Taline.

„Tai anaiptol ne pirmas pasityčiojimas iš paminklų tarybiniams kariams, paaukojusiems savo gyvybes kovoje su fašizmu“, – sakoma oficialiame Rusijos URM Informacijos ir spaudos departamento atsakyme į žiniasklaidos klausimus. Kaip pabrėžia Rusijos diplomatai, „atsitikimas peržengia chuliganiškų veiksmų ribas, įgydamas tikslingos veiklos, nesulaukiančios deramo pasipriešinimo iš Estijos valdžios, pobūdį“.

„Tikimės, kad oficialusis Talinas imsis išsamių priemonių, neleidžiančių ateityje tokiems provokaciniams incidentams pasikartoti, nusikaltėliams surasti ir patraukti atsakomybėn“, – sakoma pranešime.

Šiek tiek anksčiau buvo pranešta, kad Estijos sostinėje karių kapinėse vandalai ištepliojo baltais dažais paminklą tarybiniam kariui – Talino išvaduotojui iš Vokietijos okupacijos.

Kaip pranešė Interfaksui Estijos Policijos šiaurės prefektūros spaudos tarnyba, „kol kas nežinoma, kas ir kada įvykdė vandalizmo aktą“.

„Policijos patrulis apsilankė vietoje ir pranešė apie atsitikimą Talino merijai, kuri turi imtis priemonių monumentui nuvalyti“, – pasakyta oficialiame Estijos policijos pranešime.

Paminklas kariui – Talino išvaduotojui iš fašistų, kuris žmonių vadinamas Bronziniu kareiviu, atsidūrė visuomenės dėmesio centre 2007 metais, kai balandžio 26 – 28 dienomis Estijos sostinėje plykstelėjo masiniai rusakalbių gyventojų neramumai dėl vyriausybės sprendimo perlaidoti tarybinių karių palaikus iš Broliškojo kapo Tynismiagio kalvoje miesto centre ir perkelti jų garbei pastatytą paminklą Kariui – išvaduotojui į Karių kapines. Tuos veiksmus rusakalbiai gyventojai sutiko kaip pasityčiojimą iš žuvusiųjų atminimo.

Per neramumus buvo sulaikyta apie 1200 žmonių, apie 50 sužeista. Žuvo Rusijos pilietis Dmitrijus Ganinas. Paskui neramumai peraugo į masines riaušes, pogromus ir vandalizmo aktus.

Parengta pagal Interfaks pranešimus

Redakcijos Slaptai.lt prierašas

Nereikia atmesti versijos, jog Bronzinį kareivį baltais dažais Taline ištepliojo būtent antiestiškai nusiteikę rusakalbiai. O atsakomybę už chuliganizmą oficialioji Rusijos valdžia mėgina primesti nieko dėtai Estijai. Žodžiu, Kremlius karštligiškai ieško preteksto konfrontacijai.

Lietuvos sostinėje Vilniuje vandalai neseniai taip pat išniekino vieną paminklą. Omenyje turime paminklą, pastatytą pirmojo Čečėnijos prezidento Džocharo Dudajevo atminimui. Kaltieji nesurasti, ir greičiausiai nebus rasti. Čia irgi galima įžvelgti politines potekstes.

Akivaizdu, kad oficialusis Kremlius šiandien tampa vis agresyvesnis, todėl reikia, matyt, laukti ir daugiau “rusiškų siurprizų”.

Nuotraukoje: riaušės Taline 2007-ųjų balandžio mėnesį, kai plykstelėjo masiniai rusakalbių gyventojų neramumai dėl vyriausybės sprendimo perlaidoti tarybinių karių palaikus iš Broliškojo kapo Tynismiagio kalvoje miesto centre ir perkelti jų garbei pastatytą paminklą Kariui – išvaduotojui į Karių kapines.

2012.03.16

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.