Katynės žudynės pripažintos karo nusikaltimu


1940 metais Katynėje sovietų įvykdytos Lenkijos karininkų žudynės yra karo nusikaltimas. Tokį sprendimą paskelbė Europos Žmogaus Teisių Teismas.

Tačiau teismas nepareikalavo, kad Rusija atliktų naują tų įvykių tyrimą. Teismas konstatavo, kad „(kreipęsi į Teismą) išgyveno dvigubą traumą: karo metais prarado savo artimuosius ir daugiau nei 50-imt metų negalėjo sužinoti tiesos apie jų mirtį“. Taigi Teismas daro išvadą, kad masinis Lenkijos karo belaisvių sušaudymas yra karo nusikaltimas. Mat sovietų valdžia privalėjo laikytis įprastinės tarptautinės teisės, kurios svarbiausia, neginčijama dalis – humaniškas elgesys su karo belaisviais bei draudimas juos kankinti ar žudyti. Toks Teismo verdiktas. Galutinis ir neskundžiamas.

Tiesa, Europos Žmogaus Teisių Teismas konstatavo, kad Rusija nepakankamai informavo žuvusiųjų giminaičius apie jų artimųjų likimą. Ir vis dėlto nepatenkino skundo dalies dėl pripažinimo, kad Rusijos atliktas žudynių tyrimas buvo netinkamas, neobjektyvus, neišsamus..

Lenkijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Marcinas Bosackis pareiškė, kad „Varšuvai itin svarbus faktas, jog Katynės žudynės dabar pripažintos karo nusikaltimu ir pagal tarptautinę teisę“.

REUTERS, INTERFAX, ITAR-TASS pranešimai

2012.04.19

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.