Kaune viešą paskaitą skaitys Rusijos saugumo ekspertas iš Didžiosios Britanijos


Pirmadienį Kaune, Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje, viešą paskaitą „Vory“: sąryšiai tarp nusikalstamumo ir V. Putino administracijos“ skaitys britų mokslininkas Markas Galeotti, laikomas vienu svarbiausių Rusijos saugumo ir organizuoto nusikalstamumo ekspertų pasaulyje. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) kvietimu Lietuvoje svečias aptars ryšius tarp nusikalstamumo ir Vladimiro Putino administracijos.

Markas Galeotti. Vytauto Didžiojo universiteto nuotr.

Paskaitą organizuoja VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras ir Prezidento V. Adamkaus biblioteka-muziejus.

Rusiją M. Galeotti tyrinėja jau tris dešimtmečius, nuo pat Sovietų Sąjungos griūties. Šiuo metu jis yra Prahos tarptautinių santykių instituto nereziduojantis mokslo darbuotojas. Paskutiniai eksperto projektai yra skirti hibridiniam (politiniam) karui bei Rusijos „šnipokratijai“ (šalies valdymui per žvalgybą, angl. spookocracy). Naujausia mokslininko knyga „Vory – Rusijos supermafija“ (Jeilio universiteto leidykla, 2018 m.) pasakoja apie tai, kaip sovietmečio laikų banditai V. Putino eroje ėmė dirbti petys į petį su Kremliumi.

„Kažkurią akimirką, ateinant XXI amžiui, valstybę kūrę vagys ir kriminalizuoti valstybininkai susitiko pusiaukelėje. Valdant V. Putinui, tikroji valiuta yra ne rublis, o politinė galia“, – knygoje rašo ekspertas. Tai yra pirmas leidinys anglų kalba, kuriame aptariami žmonės, iškilę iš gulagų (Sovietų Sąjungos priverstinio darbo stovyklų tinklo) ir tapę Rusijoje baimę keliančia nusikaltėlių kasta – vory v zakone (rus. įteisinti vagys).

Vory, arba Rusijos mafija, atsirado XX a. pradžioje, daugiausia gulaguose, kur jie išvystė savo unikalią bendruomenę – skiriamąsias tatuiruotes, „vagių įstatymus“, griežtą sistemą, kuri draudė bet kokį mokamą darbą ir bendradarbiavimą su teisėsauga ar valdžia. Remdamasis savo paties tyrimais, vykdytais Rusijoje per pastaruosius du dešimtmečius, M. Galeotti knygoje atskleidžia vory kelią iki valdžios – nuo pat pirmųjų žingsnių iki prisitaikymo prie šiuolaikinėje Rusijoje klestinčios oligarchijos.

Kembridžo universitete studijas baigęs M. Galeotti dirba Prahos tarptautinių santykių institute, šiemet jis pradės dirbti ir ES vykdomoje „Jean Monnet“ profesūros programoje Europos universitetiniame institute (Italija). Praeityje jis yra profesoriavęs Niujorko, Niuarko (JAV), Kilio (Didžioji Britanija) universitetuose.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.21; 06:05

print