Ketinama atkurti sovietinių laikų įstatymą


Ketvirtadienį, 2014.06.19 d., nuo vienuoliktos iki dvyliktos valandos Seime bus svarstomas tautinių mažumų įstatymo projektas (teikėjas LLRA J.Narkevič), vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose projektas (teikėjai I.Šiaulienė ir G.Kirkilas) ir alternatyvus vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose projektas (teikėjas V.Stundys).

Lietuvos Sąjūdis, Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjunga, Vilnijos draugija, Sausio13-osios brolija, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių draugija, Lietuvai pagražinti draugija tos dienos rytą nuo 8.30 iki 11 valandos prie Seimo piketuos: nepalaikydama pirmųjų dviejų projektų ir pritardama V.Stundžio teikiamam projektui.

Minėtos organizacijos kviečia vilniečius (ir ne tik!), neabejingus lietuvių kalbai, siekiančius teisingo, lietuvių tautos nežeminančio tautinių mažumų įstatymo, ateiti prie Seimo su vėliavomis, plakatais.

Negalima leisti, kad Lenkija nurodinėtų, kaip mums tvarkytis savo valstybėje, negalima leisti, kad mūsų pataikūnai Seime šoktų pagal tomaševskininkų dūdelę!

Ketinama atkurti sovietinių laikų įstatymą, t.y. Tautinių mažumų įstatymą, priimtą 1991 01 29, kuris iš esmės beveik nesiskiria nuo Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos įstatymo, priimto 1989 m. lapkričio 23 d., pasirašyto Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo Pirmininko Vytauto Astrausko. Jis tik papildytas keliais straipsniais.

„Tai būtų įstatymas, kuris galiojo iki Lietuvos Konstitucijos priėmimo, tai būtų beprecedentinis žingsnis, tiesioginis Konstitucijos pažeidimas ir mėginimas grįžti į posovietinę erdvę. Tokios situacijos, kokia siūloma, nėra nė vienoje Europos Sąjungos šalyje“, – yra pasakiusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Šiame kontekste didžiausia nuostabą kelia vienos užsienio valstybės pozicija, kuri aktyviai kišasi į Lietuvos piliečių pavardžių darybą. Birželio 11 d. Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis Lenkijos Senate skaldė žaibus: „Lenkija laukia aktualiausių lenkų mažumos problemų sprendimų, tokių kaip vardų ir pavardžių rašyba ir dvikalbių vietovių pavadinimų“. „Tautinių mažumų teisių pažeidimai neatitinka tarptautinių standartų“. „Lenkija šį reikalą atidavė ESBO komisaro tautinių mažumų klausimams arbitražui“ (gerai, kad ne Maskvos arbitražui…).

Šimtą kartų buvo aiškinta ir patvirtinta, kad Lietuva atitinka visus tarptautinius standartus, tačiau lenkams vis negana. Įdomiausia, kad toje pačioje kalboje R. Sikorskis apžvelgė lenkų padėtį Baltarusijoje ir išvardijo čia gyvenančių lenkų bėdas: draudimą legaliai veikti Baltarusijos lenkų sąjungai(!), drastiškus lenkų švietimo apribojimus: 300 tūkst. lenkų – dvi mokyklos (!), bet dėl to kreiptis į ESBO, jos narė yra ir Baltarusija, Lenkijoje niekas negalvoja. Kaip čia su dvigubais standartais? Dar vienas palyginimas: Ukrainoje visų jos piliečių, tarp jų – rusų ir lenkų, pavardės pasuose rašomos tik ukrainietiškais rašmenimis. Nei rusai, nei lenkai dėl to pretenzijų nekelia“, – Delfi.lt, straipsnyje „Kur V.Tomaševskis nuves koaliciją?“ – rašo Anatolijus Lapinskas (2014 06 17).

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Seimo narys Valentinas Stundys, parengęs priimtiną įstatymo projektą.

2014.06.18; 10:17 

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.