Kinas disidentas pastatė į nejaukią padėtį amerikiečius


Kinas disidentas Čen Gvančenas (Chen Guangcheng), kuris šešias dienas praleido Amerikos ambasadoje Pekine, paliko savo prieglobstį ginčijamomis aplinkybėmis.

Taip rašo „The New York Times”.

„Tai, kas anksčiau atrodė kaip JAV valstybės sekretorės Hilari Klinton (Hillary Clinton) apsukrus diplomatinis laimėjimas, pavirto potencialiu fiasko“, – rašo Džein Perlez ir Šeron Lafranjer (Jane Perlez, Sharon LaFraniere).

Čenas, aklas teisininkas, paliko ambasadą trečiadienį dienos metu pagal susitarimą, kurį JAV atstovai pavadino proveržiu, nes jis užtikrintų jam galimybę saugiai gyventi Kinijoje.

Bet jo draugai suabejojo Kinijos pažadų patikimumu, ir pats Čenis vėliau pripažino, kad jo sprendimas pasitraukti iš po JAV apsaugos buvo ne visiškai savanoriškas.

Interviu telefonu ketvirtadienį rytą, gulėdamas Pekino ligoninės lovoje, kur jis gydomas pagal amerikiečių ir kinų susitarimą, Čenis pasakė, kad paliko ambasadą savo noru po to, kai Kinijos vyriausybė garantavo, kad jo teisės bus apsaugotos. Tačiau jis pridūrė, kad pajuto šiokį tokį spaudimą, nes jam pasakė, kad Kinijos atstovai pagrasino mirtinai sumušti jo žmoną, jeigu jis pasiliks saugomas amerikiečių.

Atsakydamas į klausimą, ar Amerikos valdininkai skatino jį išeiti, jis atsakė „šiek tiek“.

Interviu Vakarų žurnalistams trečiadienį Čenis sakė, jog norėtų išvykti iš Kinijos, geriausia į JAV, nes „piliečių teisių garantija Kinijoje – tuščios kalbos“. Šis tvirtinimas pakerta amerikiečių argumentus, kad jam pasitraukti iš diplomatinės apsaugos tikslinga, sakoma straipsnyje.

„Man saugumas ir saugumas mano šeimai negarantuojamas net dabar“, – pasakė jis, – Jų pažadai neįvykdyti“.

Džeromas Koenas (Jerome Kohen), Niujorko juristas ir Čenio draugas, sakė, kad, atrodo, disidentas supanikavo, atsidūręs ligoninėje. Valdžia apsupo jo kambarį, uždraudė ateiti lankytojams ir tikriausiai apribojo jo telefoninius skambučius, pažymėjo Koenas. 

JAV Valstybės departamento atstovai ginčijo Čenio tvirtinimus, kad Amerikos valdininkai persakė jam Kinijos valdžios grasinimus šeimos adresu, tvirtindami, kad JAV atstovai tik leido jam suprasti, kad, jeigu jis liks globojamas Amerikos, jie negalės garantuoti jai saugumo.

Susitarimas, pasiektas dalyvaujant Klinton, iššaukė griežtą kritiką JAV.

Kristoferis Smitas (Kristofer Smith), respublikonas, garsėjantis savo atvira žmogaus teisių padėties Kinijoje kritika, sakė, kad, atsižvelgiant į Čenio būgštavimus, administracija turėjo svarstyti galimybę suteikti jam politinį prieglobstį.

„Kinijoje nėra saugių vietų disidentams, – sakė jis. – Gulti į ligoninę – tai tas pats kaip ateiti į policijos nuovadą“.

Žinomas kinų disidentų gynėjas Bobas Fu išsakė būgštavimus, kad „amerikiečiai paliko Čenį“.

Rašant šį straipsnį dalyvavo: Džein Perlez (Jane Perlez), Šeron Lafranjer (Sharon LaFraniere), Stivenas Li Majersas (Steven Lee Myers), Endriu Džeikobsas (Andre Jakobs) ir Edis Činas (Edi Cin).

Šaltinis: The New York Time

2012.05.07

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *