Kinija ir ASEAN šalys pirmą kartą surengs bendras karinio laivyno pratybas


Kinija ir Pietryčių Azijos valstybių organizacijos (ASEAN) narės kitą savaitę pirmą kartą surengs bendras karinio laivyno pratybas. Singapūro gynybos ministras Ng Eng Henas penktadienį sakė, kad ASEAN valstybių laivai plaukia į Kinijos Žandziango uostą, kuris yra kinų laivyno bazė Pietų Kinijos jūrai. Bendrų pratybų tikslas esą yra sukurti „pasitikėjimą“. Nepaisant nesutarimų dėl Kinijos teritorinių pretenzijų Pietų Kinijos jūroje, šiuo metu visos šalys siekia taikingų tonų, kad būtų išvengta eskalacijos.

Apie pratybas paskelbta per ASEAN gynybos ministrų susitikimą Singapūre, kuriame dalyvavo ir JAV gynybos sekretorius Jimas Mattisas bei kolega iš Kinijos Wei Fenghė. Singapūro ministras Ng Eng Henas sakė, kad kitais metais pirmą kartą vyks ir bendros ASEAN bei JAV karinės pratybos. 1967-aisiais įsteigtai ASEAN šiuo metu priklauso dešimt šalių: Brunėjus, Indonezija, Kambodža, Laosas, Malaizija, Mianmaras, Filipinai, Singapūras, Tailandas ir Vietnamas.

J.Mattisas susitikime pareiškė JAV vyriausybės susirūpinimą dėl Pietų Kinijos jūros „militarizacijos“. Tarptautinės taisyklės dėl tenykščių prekybos maršrutų esą negali būti „perrašytos“. Vašingtonas tikisi, kad „visos šalys, mažos ir didelės“ jų laikysis.

Kinija reiškia pretenzijas į beveik visą Pietų Kinijos jūrą ir užtvirtina jas supildama čia ginčytinas dirbtines salas. Jos parengtos taip, kad čia galėtų būti statomi kariniai įrenginiai

Dalies jūros, kurioje, spėjama, yra daug naftos ir dujų, norėtų ir Filipinai, Brunėjus, Malaizija bei Vietnamas.

Informacijos šaltinis ELTA

2018-10-20

print