Klaipėdoje toliau deginami istoriniai pastatai


2010 metų sausio 24-ąją (sekmadienį) po pietų degė 1905 m. statyta Smeltės istorinė mokykla, Nemuno g. 145, Klaipėdoje. Tai gražiausia iki antro pasaulinio karo statyta pradinė mokykla Klaipėdos apskrityje. Pastatas priklauso savivaldybei, buvo nenaudojamas, tačiau tvirtai užsandarintas geležinėmis grotomis, todėl niekas negalėjo į pastatą patekti savarankiškai. Gaisrininkams teko naudoti metalo pjovimo įrangą, kad patektų į vidų.

Gaisro židininiai rasti visuose trijuose pastato aukštuose. Šalia šio pastato numatomas geležinkelio į uostą platinimas. Ši mokykla – vienas iš penkių palei Nemuno gatvę ir numatomą rekonstruoti geležinkelį išsidėsčiusių istorinių pastatų. Po to, kai visuomenės iniciatyva Kultūros paveldo departamentas inicijavo jų paminklosauginį inventorizavimą, keturi iš jų pradėti savavališkai griauti, o gražiausias ir vertingiausias iš jų  – Smeltės mokykla – padegta.

Kultūros vertybių tyčinis deginimas – kasmet populiarėjantis būdas paveldo objektą pripažinti avarinės būklės ir nugriauti

2007 metais buvo padegta 1865 m.statyta buvusi Ferdinando aikštės berniukų mokykla M.Šerniaus g. 12, Klaipėdoje, kuri buvo užsandarinta užmūrijant visas angas.

2009 m. padegta buv.skerdykla Liepų g.53, Klaipėdoje. Skerdykla taip pat buvo tvirtai ir patikimai užsandarinta.

Abiem atvejais gaisro vietose nebuvo nei šiukšlių, nei kitų degių medžiagų

Tačiau Priešgaisrinės apsaugos departamentas kažkodėl yra įsitikinęs, kad tai  savaiminiai užsidegimai ir atsisako pradėti ikiteisminius tyrimus.

Ikiteisminius tyrimus prižiūrinti Klaipėdos miesto prokuratūra aktyviai gina tokią Priešgaisrinės apsaugos departamento poziciją, todėl Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio nuomone tyčiniai istorinių pastatų padegėjai jaučiasi nebaudžiami ir ši praktika nesustabdomai plinta.

Nuotraukoje: apdegusi Smeltės istorinė mokykla Klaipėdoje, Nemuno g. 145.

Naglis Puteikis  – Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Klaipėdos teritorinio padalinio vadovas.

2010.01.26

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *