Knyga – apie nesusapnuotą pokarį, iškilius žmones


Palėpėje, į kurią atsėlina vakaras

Lapkričio 29 d., 17.30 val., publicistas, poetas Česlovas Skaržinskas savo naujausią publicistikos knygą Palėpėje, į kurią atsėlina vakaras pristatys Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Konferencijų salėje (Trakų g. 10). Knygos pristatyme dalyvaus rašytojai Romas Sadauskas ir Jeronimas Laucius, literatūros kritikas Alfredas Guščius, televizijos žurnalistas, dėstytojas Henrikas Vaitiekūnas bei knygos autorius. Vakarą ves Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos direktorius Petras Zurlys.

Česlovas Skaržinskas – poezijos Lietus ir muzika, neturinti namų (1999) bei publicistikos – Šiaurės vėjo smėlynai (2007) – autorius. 2017 m. išleido trečiąją – publicistikos knygą Palėpėje, į kurią atsėlina vakaras.

Knygoje autorius rimtai, lyriškai ir per jumoro prizmę pažvelgia į Lietuvos sovietmečio palikimą, Atgimimo laikus bei dabartį. Knygoje pasakojama apie keturių brolių partizanų likimą, Valstiečių laikraščio vyriausiojo redaktoriaus Jono Švobos, poeto ir eseisto Stasio Stacevičiaus, rašytojo Jono Mačiukevičiaus bei kitų žymių Lietuvos kultūros atstovų, menininkų kūrybos ir gyvenimo etapus. Esė žanro tekstai atskleidžia kaimo, kaip tautos šaknų naikinimo laikotarpį, dienraščio Respublika žurnalisto darbą pirmaisiais Lietuvos nepriklausomybės metais Šalčininkų krašte.

Autobiografiniame esė Sekmadienio vargonai autorius rašo: „Prieš keturiasdešimt metų iš arčiau pamačiau Vilnių. O, Viešpatie, koks jis buvo iš pirmo žvilgsnio didingas…  Bet koks iš tikrųjų tada buvo ir nūnai yra Vilniaus veidas – neįminiau net ir po daugelio metų. Gal todėl, kad šis senasis miestas turi daug veidų. Gal ir todėl, kad jis pernelyg paslaptingas, prieštaringas, savo istorija mažai turintis sąsajų su praeities miestelėnais.“ Knygos autorius Vilniuje studijavo literatūrą, žurnalistiką, aprašo savo ir kitų pažįstamų studentų buitį, pomėgius; ypatingas Pedagoginio instituto ir Universiteto literatų susitikimas 1979 metais,  vakarienė ir nakvynė  Universiteto Saulėtekio bendrabutyje. 

Poetas, rašytojas, žurnalistas Česlovas Skaržinskas

Praeitis šiame esė koreliuoja su dabartimi – taip pažvelgta ir į vilniečių kalbą, žmones, jų apdarus, išorę – būtent per asmeninę prizmę. Štai kaip aprašoma Vilniaus Katedroje įvykęs vargonų koncertas: „Buvome du tokie, anot kurso draugių, pamišėliai: aš ir būsimasis istorikas Antanas Kukanauskas… Klausydamiesi vargonų iš pradžių nesuprasdavome, kodėl į mus gana dažnai pasižiūri kiti koncerto klausytojai. Pasirodo, juos domino gana neįprasta klausytojų pora: aš buvau užsiauginęs ilgus, garbanotus, ant pečių gulančius plaukus, o mano draugas Antanas ne tik plikai nusikirpęs, bet ir nusiskutęs. Tada nešioti ilgus plaukus ir mūvėti kelnes su platėjančiomis iki žemės klešnėmis buvo itin madinga. Tačiau tuomet buvo keista matyti jauną pliką žmogų…“

Su autoriumi padiskutuoti ir jo knygą su autografu įsigyti bus galima per knygos pristatymą Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje. Knygą taip  pat galima nusipirkti interneto knygyne Patogu pirkti . Maloniai kviečiame į pristatymą!

Slaptai.lt informacija

2017.11.21; 02:07

print