Kodėl Lenkijoje buvo suimtas A.Zakajevas?


Rugsėjo 17 dieną Lenkijoje buvo suimtas Čečėnijos vyriausybės emigracijoje vadovas Achmedas Zakajevas. Jis atvyko į Varšuvoje vykstantį Pasaulinį čečėnų kongresą ir buvo suimtas tuo metu, kai automobiliu važiavo per miestą. Keliolika policijos pareigūnų sustabdė automobilį ir suėmė čečėnų lyderį. A.Zakajevas nuo 2003 metų gyvena Didžioje Britanijoje, kur jam suteiktas politinis prieglobstis. Rusijos teisėsauga reikalauja išduoti čečėnų lyderį, bet britai atsisako tai daryti: jie savo sprendimą motyvuoja tuo, kad A.Zakajevas yra už laisvę kovojančių čečėnų lyderis ir yra persekiojamas politiniais motyvais.

Lenkų prokurorai prašė teismo suimti A.Zakajevą 40-čiai parų. Bet rugsėjo 18 dienos rytą Varšuvos apygardos teismo teisėjas paskelbė nutartį, jog A.Zakajevas besąlygiškai paleidžiamas į laisvę. Išėjęs iš areštinės Čečėnijos vyriausybės emigracijoje vadovas pareiškė, kad vyksta tiesiai į Pasaulinio čečėnų kongreso posėdį. Paaiškėjo, kad žymaus čečėnų lyderio areštui ruoštasi iš anksto. Rugsėjo 14 dieną prezidentas B.Komarovskis buvo pasikvietęs kelis aukšto rango policijos vadovus. Tuo tarpu šių metų balandį tragiškai žuvęs Lenkijos prezidentas L.Kačynskis dar vasario mėnesį asmeniškai pakvietė A.Zakajevą atvykti į Lenkiją.

Achmedo Zakajevo areštas sukėlė didelį Čečėnijos laisvės siekius remiančių Europos intelektualų pasipiktinimą. Prancūzų filosofas ir rašytojas Andre Gliuksmanas, jo sūnus žurnalistas Rafaelis Gliuksmanas, britų aktorė Vanesa Redgreiv, žymus Rusijos disidentas Vladimiras Bukovskis ir kiti čečėnų rėmėjai teigė, kad toks Lenkijos pareigūnų žingsnis – tai pataikavimas Kremliui. Jų nuomone, britų teisėsauga jau įrodė, kad A.Zakajevas yra neteisėtai persekiojamas dėl to, kad nuosekliai kovoja už čečėnų tautos laisvę.

Per pastaruosius keturiolika metų nužudyti visi keturi Čečėnijos prezidentai – Dž.Dudajevas, Z.Jandarbijevas, A.Maschadovas, A.Saidulajevas ir dar daug žymių mažesnio rango čečėnų lyderių. Kai kurie iš jų nužudyti užsienyje. Štai Z.Jandarbijevas susprogdintas Katare. Likviduojant čečėnų lyderius imamasi įvairių priemonių. Vieni nušaunami, kiti susprogdinami, kai kurie nunuodijami. 2006 metų rudenį nunuodytas žymus karo vadas A.Avturchanovas. Čečėnijoje įsigalėjęs prokremliškas Ramzano Kadyrovo režimas žudo anksčiau jam tarnavusius, bet vėliau su jo aplinka konfliktuoti pradėjusius asmenis.

Štai 2006 metų spalį Maskvos centre iš automato sušaudytas FSB pulkininkas M.Baisarovas, kurį laiką net vadovavęs buvusio prokremliško Čečėnijos prezidento Achmado Kadyrovo apsaugai. Per pastaruosius dvejis metus nužudyti dar keli aukšto rango pareigūnai, pradėję konfliktuoti su R.Kadyrovu. Nepaisant žiaurių Rusijos federalinės kariuomenės ir išdavikų čečėnų veiksmų, ginkluotas pasipriešinimas tęsiasi toliau, o Londone dirba A.Zakajevo vadovaujama Čečėnijos vyriausybė emigracijoje.

Nuotraukoje: Čečėnijos vyriausybės emigracijoje vadovas Achmedas Zakajevas.

2010.09.23

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.