Kodėl Lietuva gali nepastatyti atominės elektrinės?


Fukišimos katastrofa gali būti naudinga kai kuriems Lietuvos politikams, nes suteiks progą pateisinti savo nesugebėjimą įgyventinti atominės elektrinės statybą ir tyliai sprukti į krūmus.

Galima iki užkimimo ginčytis dėl branduolinės energetikos perspektyvų, pavojingumo ar saugumo, bet kai kam Japonijos cunamis ir jo sukelta branduolinė katastrofa gali padėti nusikratyti ataskomybės.

Žlugęs konkursas, kuriame turėjo būti atrinktas strateginis investuotojas Visagino atominės elektrinės (VAE) statybos projektui, neišvertė iš krėslo energetikos ministro Arvydo Sekmoko.

Jis neva kažkur, kažkaip, su kažkuo ir dėl kažko dar tiesiogiai derėjosi arba derasi. Šiandien jis sako, kad reikės palaukti TATENOS išvadų ir tik tada bus galima spręsti, ar „tęsti“ beviltiškai įstrigusį projektą.

Pripažinti, kad vyriausybės užsakyta galimybių studija (kokia užsakyta, tokia ir gauta), kuria patvirtintas lozungas, jog Lietuva neturi energetinės ateities be VAE, buvo niekam tikusi arba įgyvendinama prastai – būtų skausminga. Daug maloniau miestui ir pasauliui porinti, kad Fukišima viską apvertė aukštyn kojomis.

A.Sekmoką ir jo politiką nuosekliai remianti prezidentūra jau irgi prabilo apie „komplikacijas“ didingoje energetinėje vizijoje. Premjeras Andrius Kubilius viešai apsidžiaugė, kad Lietuva uždarė Ignalinos atominę elektrinę ir turime džiaugtis kartu su juo. Juk kitaip ir mus būtų ištikęs cunamis…

Internete vėl platinamos versijos, anot kurių prieš Japoniją panaudotas slaptas tektoninis ginklas. Ar negali gyvuoti versija, kad to ginklo naudotojai siekė pakenkti ir Lietuvos atominiams planams? Tai, žinoma, valstybės paslaptis. Jei dar taip koks vėjo malūnas, gaminantis elektrą, nukris ant kokios fermos Vokietijoje ar Nyderlanduose, bus galima saugumo bėdomis pateisinti ir Lietuvos „laimėjimus“ atsinaujinančių šaltinių energetikoje.

Tik va Astravo ir Kaliningrado projektai dėl šių kataklizmų nežada savęs stabdyti. Jei pirksime elektrą iš jų, galėsime laikyti ir investicija į saugumą. Tiesa, reikia užsakyti kitokią galimybių studiją. Konsultantai pasirengę.

Vienintelis Seimo atominės energetikos komisijos pirmininkas Rokas Žilinskas lieka kietu ir nepalaužiamu arba trumparegiu, nesuprantančiu, kad cunamis vaikšto paskui branduolines jėgaines. Jis sako, kad statysime ir viskas.

Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: komentaro autorius Tomas Čyvas.

www.tomascyvas.lt

2011.03.25

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.