Kodėl oligarchas Rinatas Achmetovas nekovoja su separatizmu?


Po Janukovičiaus nuvertimo Euromaidano vadovybė pasiūlė oligarchui Achmetovui būti Donecko srities gubernatoriumi, bet jis atsisakė, tvirtina The Financial Times tinklaraštyje Tarasas Kuzija, Albertos instituto Kanadoje (Canadian Institute for Ukrainian Studies) mokslinis bendradarbis. Gubernatoriumi tapo jo „brolis“ milijardierius Sergejus Taruta.

„Achmetovas linkęs išlaukti ir derėtis dėl savo paramos su Kijevu ir Maskva“, – rašo autorius.

Pasak T.Kuzijos, po „oranžinės revoliucijos“ Achmetovas elgėsi visiškai kitaip – 2005 metais pabėgo į Monaką ir negrįžo į Ukrainą, kol nebuvo atstatydintas Timošenko kabinetas.

Šiandien Achmetovas nenori bėgti į ES, kad nesusidurtų su sunkumais. „Nors Ukrainos ar tarptautiniu mastu jam nepaskelbta paieška, jo biurus Šveicarijoje apieškojo policija, tirianti Aleksandro Janukovičiaus, kuriam paskelbta paieška, ryšius“, – aiškina autorius.

Ir dar, matyt, Achmetovui sukėlė nerimą Dmitrijaus Firtašo areštas Vienoje JAV prašymu.

„Firtašas ir įtakingi dujų lobistai žaidžia sėkmingiau, nei Achmetovas“, – mano autorius. Pasak jo, Firtašas ir dujų lobistai investavo į Vitalijų Kličko ir jo partiją, o taip pat įtikino Kličko pasitraukti iš rinkimų Petro Porošenkos naudai. Pagal autoriaus prognozes, Porošenka laimės prezidento rinkimus, ir tada „viršūnės“ parems Firtašą, kuris nepripažįsta savo kaltės.

„Achmetovas, atvirkščiai, pirmą kartą per savo darbo karjerą neteko politinės aukščiausių ešelonų globos. Regionų partija pasmerkė Viktorą Janukovičių, seną Achmetovo dalykinį ir politinį partnerį“, – sakoma straipsnyje.

Autoriaus duomenimis, dabar Julija Timošeno gerinasi Achmetovui, bet jis išmintingai elgiasi atsargiai. T.Kuzijos nuomone, Timošenko smarkiai rizikuoja – jos suartėjimas su Achmetovu nepatiks nei jos pagrindiniam elektoratui, dievinančiam jos išpuolius prieš oligarchus, nei Euromaidano aktyvistams.

Stebėtina, kad Achmetovas nesipriešina separatizmui, jei neskaitysime retų pareiškimų ir vieno vangaus bandymo vesti derybas su separatistais, tęsia autorius.

Dnepropetrovske oligarchas Igoris Kolomoiskis laiko separatistus pažabotus. Achmetovas galėtų išvesti savo biznio imperijos personalą – šimtus tūkstančių žmonių – į demonstraciją už Ukrainos teritorinį vientisumą.

„Ukrainoje ir Eurazijoje oligarchai ištikimi sau, užuot buvę savo šalių patriotai, ir vis dėlto išlieka mįslė, kodėl Achmetovas netramdo separatizmo, kaip daro Taruta ir Kolomoiskis. Ukrainos oligarchai tikriausiai būtų linkę gyventi demokratinėje Ukrainoje, integruotoje į ES, o ne separatistiniame Padniestrės tipo anklave ir ne Rusijos aneksuotoje teritorijoje. Atrodo, Achmetovas vis dar svarsto“, – baigia Tarasas Kuzija.

Šaltinis: Financial Times

2014.04.25; 08:05

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *