Kokie pavojai tyko mūsų 2012-aisiais?


Foreign Policy, remdamasi Eurasia Group, pateikia savąją versiją, kokie didžiausi pavojai tyko Žemės šiais, 2012-aisiais, metais. Manoma, kad baigiasi epocha, kada tarptautines rinkas reguliavo ekonomika, o geopolitikai didelės įtakos turėjo nacionaliniai saugumo reikalai.

Dabar, po finansinės griūties, Usamos bin Ladeno nužudymo ir amerikiečių karių išvedimo iš Irako pasaulis kardinaliai keičiasi. 2012-aisiais pasaulį labiausiai jaudins euro zonos likimas (ar nesubyrės Europos Sąjunga), kokie bus JAV ekonomikos atsigavimo tempai ir kokį vaidmenį pasauliniuose žaidimuose iš tiesų vaidins Kinija?

Neatmetama galimybė, kad ir toliau didės įtampa Šiaurės Afrikos regione. Taigi Šiaurės Afrikos nestabilumas – viena iš galimų rimtų 2012-ųjų problemų. Kitas rimtas pavojus – tai nestabilumas Artimiuosiuose Rytuose. Ar tikrai didės priešprieša tarp Irano ir Izraelio?

Daug nežinios ir dėl Šiaurės Korėjos elgesio po Kim Čen Iro mirties. Kur pasuks ši diktatoriška valstybė? O gal santvarka Šiaurės Korėjoje nesikeis – išliks labai panaši į Kim Čen Iro valdymo metais egzistavusią diktatūrą?

Pasak Foreign Policy ir Eurasia Group, pasaulio stabilumas labai priklausys ir nuo stabilumo Pakistane. O stabilumas Pakistane daug kuo priklauso nuo stabilumo Afganistane. Bet Vašingtonas Afganistane mažina savo karinį kontingentą, tad dar nežinia, kokių netikėtumų pasauliui iškrės afganistaniečiai. Žodžiu, nėra užtikrintumo, ar, pasitraukus amerikiečių kariams, Afganistane vėl nekils kruvini karai.

Minėtas leidinys pastebi, jog 2012-aisiais įvyks svarbūs rinkimai Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kinijoje, Rusijoje ir Prancūzijoje. O tai reiškia, kad šiose šalyse gali kardinaliai keistis iki šiol vyravusios politinės nuostatos. Nereikia pamiršti, jog šias keturias valstybes sudėję į krūvą gautume maždaug pusę pasaulio sukuriamo vidaus produkto. Įdomu ir tai, kad šios keturios valstybės drauge sudaro keturias penktąsias Jungtinių Tautų organizacijos balsų. Todėl pasikeitimai šiose valstybėse neabejotinai turės įtakos pasaulinėms tendencijoms

Beje, Eurasia Group įsitikinusi, esą euro zonos žlugimo pavojus egzistuoja, tačiau tas pavojus per daug sureikšmintas. Spėjama, kad 2012-aisiais metais eurozona turėtų išlikti nesubyrėjusi. O dėl pranašaujamos pasaulio pabaigos remiantis senovės majų kalendoriumi Eurasia Group dar kategoriškesnė. Jokios pasaulio pabaigos ir pasaulinio masto kataklizmų artimiausiu metu nenusimato. Žodžiu, galime ramiai gimdyti vaikus, studijuoti, dirbti, kaupti pinigus, statyti namus. Viso to mums prireiks.

Kodėl cituoju šiuos pareiškimus? Atvirai kalbant, mums vargu ar labai svarbu, kas ir kaip dėsis Afganistane. Mums labiau svarbūs savi marškiniai. Tačiau kol kas neteko skaityti Vyriausybės, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto ar kokios nors kitos įtakingos valstybinės struktūros analizės, kokios bėdos 2012-aisiais kamuos Lietuvą? Gal portalui Slaptai.lt reikėtų parengti savąją apklausą, kokie pavojai galimi Lietuvai šiais, 2012-aisiais, metais?

2012.01.05

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.