Komitetas 5412 sankcionuodavo delikačiausias slaptas operacijas


Komitetas 5412 – Konsultacinė taryba, kurią 1955 metais įkūrė Amerikos Nacionalinio saugumo taryba.

Konsultacinė taryba užsiimdavo tuo, kad Baltųjų rūmų vardu oficialiai sankcionuodavo svarbiausias ar delikačiausias slaptas operacijas bei priemones.

Į komitetą buvo įtraukti: Centrinės žvalgybos direktorius Alenas V. Dalesas (Allan W. Dullas), o taip pat prezidento Dvaito Deivido Eizenhauerio, Valstybės departamento ir Gynybos ministerijos atstovai. Ypatingą dėmesį Komitetas 5412 (vėliau pavadintas Specialiąja grupe) skyrė tyrinėjimui tų slaptųjų operacijų, kurios galėjo padaryti politinės žalos prezidento administracijai ir asmeniškai D.D.Eizenhaueriui (A.Daleso parengta „Atsitraukimo legendos“ doktrina turėjo sumažinti riziką).

O žlugus 1956 metais operacijai „Berlyno tunelis“, D.D.Eizenhaueris pareikalavo, kad ateityje jis taip pat būtų informuojamas apie tų slaptų operacijų reikalus, kurios susijusios su užsienio valstybių suverenitetu.

Kai dėl lėktuvo–šnipo U–2, tai A.Dalesas tą projektą laikė pernelyg „delikačiu“ ir slaptu, kad pateiktų jį Komitetui 5412 svarstyti. Savo knygoje „Gegužės pirmoji: Eizenhaueris, Chruščiovas ir U–2 istorija“ (Mark Beschloss, „Mayday: Eisenhower, Khrushchev and the U-2 Affair“, 1986) Maiklas R. Bešlosas apie tai rašo: „Dvaitas Deividas Eizenhaueris apskritai vadovavo visam projektui, spręsdamas, kada ir (rečiau) kur turi skristi lėktuvas“.

Kai 1960 metų gegužės 1 dieną U–2, pilotuojamas Frensio Gari Pauerso (Francis Gary Powers), buvo numuštas virš SSSR teritorijos, visi užsipuolė A.Dalesą ir CŽV, o ne Komitetą 5412.

Nuotraukoje: JAV prezidentas Dvaitas deividas Eizenhaueris, kuriam asmeniškai buvo pavaldus Komitetas 5412.

2012.08.26

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.