Kosminių nuotraukų pardavėjai, arba už ką nuteistas GRU papulkininkis V.Tkačenka


Yra toks GRU kosminės žvalgybos centras, kuriame saugomos iš rusų palydovų šnipų padarytos nuotraukos. Saugomos, o nuo 1992 m. – ir pardavinėjamos. Reikėjo pinigų. Vienos nuotraukos kaina viršydavo 2 tūkst. JAV dolerių, priklausomai nuo kokybės: ryškesnės – brangesnės, mažiau ryškios – pigesnės. Ryškesnės buvo laikomos slaptomis, mažiau ryškios – neslaptomis.

Galimybe pasipelnyti mėgėjų atsirado, juo labiau, kad iki 1995 metų rusų kontržvalgyba nesidomėjo, kas, kam, ką parduoda. Dalis dolerių atsidurdavo esamų ir buvusių GRU darbuotojų kišenėse.

Dešimtojo dešimtmečio pradžioje į Maskvą atvyko Izraelio specialiosios tarnybos oficialus atstovas Ruvenas Dinelis. Atvyko koordinuoti Rusijos ir Izraelio specialiųjų tarnybų veiklos kovoje su terorizmu ir narkomafija. Neilgai trukus Ruvenas susirado Kosminės žvalgybos centro vieno skyriaus viršininką pulkininką Volkovą. O gal Volkovas Ruveną susirado – ne tai svarbiausia. Aleksandras Volkovas teigė, kad jis visai oficialiai gaudavo “Mossado” atstovui neslaptų nuotraukų, o pinigus įnešdavo į centro kasą. Susitikinėdavo jie nesislapstydami Izraelio pasiuntinybėje arba kokiame restorane. 1993 metais A.Volkovas išėjo į atsargą ir tapo kosminės asociacijos “Sovinformsputnik” vienu iš įkūrėjų ir generalinio direktoriaus pavaduotoju. Ši asociacija iki šiol yra oficialus ir vienintelis GRU tarpininkas kosminių nuotraukų prekyboje.

1994 metais į atsargą išėjo ir centro skyriaus viršininko vyresnysis padėjėjas papulkininkis Sporiševas. Jis, su Volkovo žinia, Dineliui pardavė jau slaptų Izraelio teritorijos nuotraukų. Ilgainiui Sporiševas šiam darbui pasitelkė GRU darbuotoją papulkininkį Vladimirą Tkačenką, kuris turėjo galimybę patekti į centro filmoteką.

Šia kosminių nuotraukų pardavėjų grupe pagaliau susidomėjo Rusijos Federalinė saugumo tarnyba (FST). Volkovas buvo sulaikytas metro “Baltarusijos” stotyje, kai “Mossado” darbuotojui Ruvenui Dineliui perdavė dešimt slaptų Artimųjų Rytų šalių nuotraukų. Pastarasis buvo išsiųstas iš Rusijos. Netrukus buvo sulaikytas ir V.Tkačenka bei trys GRU karininkai, gaminę nuotraukas. Buvo iškelta baudžiamoji byla už tėvynės išdavimą. Tačiau A.Volkovas ir trys centro karininkai dėl įkalčių stokos buvo paleisti, jie tvirtino nežinoję, kad pardavinėja slaptas nuotraukas. Pas A.Volkovą kratos metu rasti 345 tūkst. JAV dolerių buvo konfiskuoti ir pervesti į valstybinės firmos sąskaitą.

Kaltas liko vienas V.Tkačenka, kaip atskleidęs valstybės paslaptį. 1998 m. balandžio 20 d. Maskvos karinės apygardos teismas GRU papulkininkį V. Tkačenką nuteisė 3 metus kalėti. Dvejiems metams lygtinai buvo nuteistas ir kitas grupės narys – papulkininkis Genadijus Sporiševas.

“Mossadui”  iš viso parduota apie 200 Artimųjų ir Viduriniųjų Rytų šalių kosminių nuotraukų.

Manoma, kad didžiausia kaltė, atitekusi V.Tkačenkai, nėra visai pagrįsta; liudininkų parodymai buvo prieštaringi; A.Volkovas įtartinai lengvai išsisuko.

Nuotraukoje: Izraelio slaptosios tarnybos „Mossad” ženklas.

2011.05.29

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *