Kur gyvena tikrasis žurnalistės Anos Politkovskajos žmogžudystės užsakovas


Rusijos teisėsauga, nagrinėjanti žymios žurnalistės Anos Politkovskajos nužudymo aplinkybes, žengė keistą žingsnį. Savo dėmesį ji sukoncentravo į Londone gyvenantį Rusijos turtuolį Borisą Berezovskį.

Borisas Berezovskis – garsus Rusijos oligarchas. Oficialioji Maskva kaltina jį finansinėmis machinacijomis. Pats B.Berezovskis tvirtina, jog jis tapo politinių intrigų auka. Tiksliau tariant, nepanoro šokti pagal Vladimiro Putino dūdelę, pakliuvo į Kremliaus nemalobę, štai ir teko bėggti iš šalies, ieškant politinio prieglobsčio svetur. Šiuo metu B.Berezovskis gyvena Londone. Didžioji Britanija jam suteikusi politinį prieglobstį.

Kad B.Berezovskis gali būti “Novaja gazeta” žurnalistės Anos Politikovskajos nužudymo užsakovas, prasitarė buvęs Maskvos VRM operatyvinės tyrimų valdybos viršininkas Dmitrijus Pavliučenkovas. Bent jau taip rašo rusų leidinys “Komersant”.

Būtina pabrėžti, kad D.Pavliučenkovas šiandien suimtas ir uždarytas tardymo izoliatoriuje. Jam pateikti kaltinimai organizavus A.Politkovskajos nužudymą. “Komersant” ir kai kurie kiti Rusijos leidiniai spėja, jog D.Pavliučenkovas sutiko bendradarbiauti su Rusijos teisėsauga. O tai reiškia, kad jis sutiko įvardinti ir žmogžudystės užsakovo pavardę. Kad kaltinamasis pateikė išsamių duomenų apie eilinius šios rezonansinės žmogžudystės vykdytojus, – ne tiek svarbu. Svarbiausia, kad jis sutiko įvardinti ne “iešmininkus, bet užsakovus”. Taigi D.Pavliučenkovo parodymai nūnai tapo labai svarbūs. Jau vien dėl to, kad D.Pavliučenkovas sutiko bendradarbiauti su Rusijos teisėsauga, kaltinimai organizavus žmogžudystę jam bus panaikinti arba ženkliai sušveltinti. Žmogžudystės organizatoriumi dabar laikomas Čečėnijos gyventojas Lom – Ali Gaitukajevas.

Pasak D.Pavliučenkovo, derybos dėl A.politkovskajos nužudymo surengtos Ukrainoje, kadangi čečėnas Lom – Ali Gaitukajevas negalėjo įvažiuoti į Rusijos teriroriją. Pirmiausiai čečėnas Gaitukajevas paprašė sekti A.Politkovskają. Tačiau netrukus prašymas buvo patikslintas: “Novaja gazeta” žurnalistę būtina nužudyti. Ir tai atlikti būtina iki spalio 7-osios. Arba geriausia nužudyti būtent spalio 7-ąją, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas švęs savo gimtadienį.

2006-ųjų spalio 7-ąją, kai buvo nušauta žurnalistė, V.Putinas ėjo Rusijos prezidento pareigas. Įdomus ir dar vienas pastebėjimas: V.Putinas į Londoną pasprukusį verslininką B.Berezovskį laikė savo asmeniniu priešu, o B.Berezovskis prezidento V.Putino irgi nelaikė savo draugu. Tad dabartiniam premjerui V.Putinui labai paranku, jei kaltinimai kris būtent ant Londone besislapstančio verslininko B.Berezovskio galvos. Tokiu būdu bus atkeršyta asmeniniam priešui ir tuo pačiu kenkiama Didžiosios Britanijos vadovybei, suteikiančiai politinį prieglobstį Kremliaus oponentams ir kritikams.

Kaip tvirtina “Komersant”, viešojoje erdvėje jau nebe pirmą kartą kalbama, esą A.Politkovskajos žmogžudystę užsakė Didžiojoje Britanijoje gyvenantis B.Berezovskis. Pirmą kartą tokia versija nuskambėjo 2008—aisiais metais, kai laikraščiui “Izvestija” interviu davė iš aukštų pareigų Rusijos VRM struktūrose atleistas Dmitrijus Dovgij, šiuo metu atliekantis devynerių metų kalėjimo bausmę už kyšio ėmimą.

Į klausimą, kokioms jėgoms reikėjo A.Politkovskajos mirties, 2008-aisiais metais šis pareigūnas atsakė: “Giliu mūsų įsitikinimu, tai Borisas Abramovičius Berezovskis, pasitelkdamas į pagalbą Hož – Achmedą Nuhajevą. Tuo metu B.Berezovskiui buvo naudinga taip elgtis”. Duodamas interviu pareigūnas dar pabrėžė, jog A.Politkovskaja buvo nužudyta ne tiek dėl savo aštrių publikacijų, kiek dėl to, kad priklausė opozicinėms jėgoms.

O 2009-ųjų metų vasarį vienas iš kaltinamųjų Sergėjus Hadžikurbanovas pareiškė, kad tyrėjai jam darė grubų spaudimą, kad žmogžudystės užsakovu jis įvardintų būtent B.Berezovskį. Esą po tokių parodymų jis sulauksiąs rimtos malonės. Šitaip S.Hadžikurbanovas pasakė Maskvos apygardos kariniame teisme.

Taigi bent jau šiuo metu S.Hadžikurbanovo ir D.Pavliučenkovo parodymai dėl B.Berezovskio kaltumo sutampa. Šie parodymai sutampa ir su oficialia Rusijos teisėsaugos versija. Pagal Rusijos įstatymus, D.Pavliučenkovas, sutikdamas bendradarbiauti su teisėsauga, tikrai nebus kalinamas dvidešimt metų. Jo lauks žymiai švelnesnė bausmė. Be to, teismo pabaigos D.Pavliučenkovas gali laukti namuose, o ne tardymo izoliatoriuje. Tiesiog jam bus skirtas “namų areštas”.

Londone gyvenantis B.Berezovskis tvirtina, jog nėra nustebęs sulaukdamas tokio pobūdžio kaltinimų. Jis priminė, kad pats V.Putinas kadaise yra viešai užsiminęs, jog A.Politkovskajos žmogžudystės užsakovas gyvena Londone. Suprask, B.Berezovskis. B.Berezovskis taip pat tvirtina, kad tokie kaltinimai jam metami tik dėl politinių sumetimų. Kaltinimų ilgainiui gali net padaugėti, kadangi Rusija ruošiasi prezidento rinkimams, ir politinė kova tik stiprės. Bet jo sąžinė čia tikrai švari.

Verslininko B.Berezovskio advokatas Andrėjus Borovkovas pastebėjo kad Rusijos teisėsaga apie tokius kaltinimus jo neinformavo. “Novaja gazeta” vyriausiasis redaktorius Sergėjus Sokolovas išdėstė savo požiūrį šiuo subtiliu klausimu: “tikrasis A.Politikovskajos žmogžudystės užsakovas gyvena ne Didžiojoje Britanijoje, o Rusijoje”. A.Politikovskajos vaikų advokatė Ana Stavickaja pabrėžė, jog svarbiausia – įrodymai. O kol kas B.Berezovskio kaltumą patvirtinančių įrodymų ji nematė nė vieno. Ji tik girdėjusi kaltinamojo samprotavimų. Pasak advokatės, nužudytosios A.Politkovskajos vaikams nereikalingas “valdžios paskirtas žmogžudystės užsakovas”. A.Politkovskajos artimieji trokšta, kad būtų įvardintas tikrasis, o ne Kremliaus nurodytas užsakovas.

Beje, šis Anos Politkovskajos nužudymo tyrimas – jau antrasis. Pirmasis pasibaigė 2009-ųjų pavasarį, kai prisiekusieji išteisino visus keturis įtariamuosius. Prisiekusieji tąsyk vienbalsiai pasakė, jog įtariamųjų kaltė – neįrodyta. 2009-ųjų vasarą Rusijos Aukščiausiasis Teismas nurodė šią bylą iš naujo nagrinėti.

Dabartinė ir buvusi versijos mažai kuo skiriasi. Anksčiau nusikaltimo organizatoriumi buvo įvardintas D.Pavliučenkovas, o pagal naująją versiją žmožgžudystės organizatoriumi tapo Lom – Ali Gaitukajevas, sulaukęs užsakymo iš “neįvardinto asmens”. Gavęs tokią užduotį ponas Lom – Ali Gaitukajevas subūrė nusikalstamą grupuotę, į kurią įtraukti D.Pavliučenkovas, Gaitukajevo giminaičiai Mahmudovai ir 2006-aisiais iš kalėjimo paleistas buvęs Rusijos VRM pareigūnas Vladimiras Markinas.

Leidinio “Novaja gazeta” apžvalgininkė A.Politkovskaja buvo nušauta 2006-ųjų spalio 7 dieną prie savo namų Maskvoje. Nusikaltėlis į žurnalstę šovė net penketą kartų. Dauguma ekspertų įsitikinę, jog A.Politkovskaja nužudyta dėl savo žurnalistinės veiklos.

Nuotraukoje: 2006 metų spalio 7 dieną Maskvoje nužudyta “Novaja gazeta” žurnalistė Ana Politkovskaja.

2011.09.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.