Laikraščio The Guardian nepavyksta įbauginti ryšium su NSA informacijos nutekėjimu


The Guardian korespondentai informuoja, kad leidinio vyriausiasis redaktorius Alanas Rasbridžeris (Alan Rusbridger) kalbėjo Britanijos parlamento Specialiajame vidaus reikalų komitete. The Guardian suderintai puolamas ir bauginamas, siekiant priversti jį liautis spausdinti straipsnius apie stulbinančius Britanijos ir Amerikos valdžios slaptų sekimo programų mastus, pareiškė A.Rasbridžeris, pažymėdamas, kad tie straipsniai kelia didžiulį visuomenės susidomėjimą.

Liudydamas parlamento komitete apie gautus iš Edvardo Snoudeno straipsnius, pagrįstus JAV NSA medžiaga, vyriausiasis redaktorius pabrėžė, kad laikraštis „nepasiduos grasinimams, bet beatodairiškai taip pat nesielgs“. 

Jis priminė parlamentarams, kad tas nutekėjimas iššaukė debatus visame pasaulyje apie valstybinių žinybų įgaliojimus ir įstatymų bei režimų, kuriuose jie veikia, silpnąsias vietas.

„Kai dėl debatų apimties, aš nežinau kitos temos, kuri pastaruoju metu būtų susilaukusi tokio atgarsio visame pasaulyje ir būtų plačiau svarstoma parlamentuose, teismuose ir nevyriausybinėse organizacijose“, – perduoda jo žodžius leidinys.

Per valandą trukusią sesiją Vidaus reikalų komitete A.Rasbridžeris taip pat sakė, kad prieš spausdindamas straipsnius The Guardian daugiau kaip šimtu atvejų konsultavosi su vyriausybinėmis žinybomis ir žvalgybomis, taip pat ir FTB, Didžiosios Britanijos Vyriausybinio ryšio centru (GCHQ), ministrų kabineto sekretoriatu.

Pavyzdžiui, pranešė, kad D-Notice komitetas, užsiimantis galimos žalos vertinimu, kurią gali padaryti nacionaliniam saugumui straipsnio pasirodymas, mano, kad niekas iš to, kas išspausdinta laikraštyje, nekelia pavojaus britų gyvybei.

Taip pat pareiškė, kad leidiniai, išspausdinę straipsnius, remiantis E.Snoudeno dokumentais, pasitarnavo visuomenei ir atskleidė tokių žinybų, kaip GCHQ ir NSA, požiūrių silpnąsias vietas („Tai akivaizdu, – sakė A.Rasbridžeris. – Jeigu JAV prezidentas ragina peržiūrėti viską, kas su tuo susiję, o informacija tapo vieša tik dėka laikraščių, vadinasi, laikraščiai sugebėjo padaryti kažką tokio, ko nepavyko priežiūros institucijoms“);

Be to, paklausė, kodėl parlamentas nepasidomėjo, kaip gavosi, kad 850 tūkst. žmonių galėjo prieiti prie visiškai slaptų failų, kuriais pasinaudojo E.Snoudenas, dirbęs NSA pagal rangos sutartį.

Be to, A.Rasbridžeris nurodė, kad The Guardian užgulė „kitose šalyse nesuvokiamas“ spaudimas. „Pas mane buvo atėjęs aukštas valdininkas iš Witholo ir sakė: „Gana debatų“. Iš mūsų reikalavo sunaikinti diskus. Parlamentarai kreipėsi į policiją ir prašė iškelti bylą redaktoriui. Visa tai būtų nesuvokiama JAV“, – sakė jis.

„Aš jaučiu, kad ši veikla vykdoma iš dalies siekiant įbauginti The Guardian“, – pridūrė jis.  

Nuotraukoje: "The Guardian" vyriausiasis redaktorius Alanas Rasbridžeris.

Šaltinis: The Guardian

2013.12.07

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *