#laisverokenrolui steigs asociaciją saikingam alkoholio vartojimui skatinti


Iniciatyvos „Laisvė rokenrolui“ atstovai, pirmadienį abipuse iniciatyva susitikę su Ministru Pirmininku Sauliumi Skverneliu, išdėstė savo pasiūlymus dėl svarstomų Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimų.

Organizacijų, kurios nepagrįstai nukentėtų dėl numatomų neracionalių draudimų, atstovai ragina valdžios atstovus nesiimti abejotinų, visuomenę skaldančių ribojimų ir pradėti skirti dėmesio piktnaudžiavimo alkoholiu prevencijai, tam pasitelkiant visą Lietuvos kultūros ir sporto infrastruktūrą.

Iniciatyvos autoriai taip pat pristatė steigiamą asociaciją „Saikinga Lietuva“. Jos steigėjais, kaip planuojama, taps Lietuvos festivalių aljansas, Lietuvos barų ir kavinių asociacija, Lietuvos someljė asociacija, Muzikos verslo asociacija, „Vyno dienos“, festivalis „Mados infekcija“, prisijungti planuoja ir daugiau kultūros ir sporto asociacijų, tarp jų – Lietuvos krepšinio lyga (LKL). Prie organizacijos kviečiamos prisijungti organizacijos, kurios netiki, kad alkoholizmas prasideda nuo pirmo gurkšnio, ir piktnaudžiavimui stato priešpriešiais saikingą vartojimą bei atsakingo alkoholio vartojimo kultūrą.

„Nors mūsų į dialogą dėl alkoholio prevencijos anksčiau niekas nekvietė, norime būti sprendimo dalimi. Visi pripažįsta, kad problemų dėl alkoholio Lietuvoje daug ir jas reikia spręsti, tik nesutinkame, kad tą reikia daryti priimant nepamatuotus sprendimus, žlugdant kultūrą ir pasitelkiant tik draudimus be jokio švietimo. Daug kultūros žmonių nori ir gali prisidėti prie prevencijos iniciatyvų, tam galime pasitelkti visą festivalių, kitų kultūros ir sporto renginių infrastruktūrą. Kviečiame valdžią dirbti kartu, o ne priimti vienašališkus sprendimus“, – teigė festivalių organizatorius Algirdas Barniškis.

„Saikinga Lietuva“ sieks formuoti ir saugoti sąmoningą, informuotą, išsilavinusį vartotoją, kuris rinksis alkoholį vartoti saikingai. Tai įmanoma alkoholį ne uždraudžiant ar demonizuojant, bet prekybą derinant su švietimu ir piktnaudžiavimo prevencija. Būtent tokią veiklą vykdome, o planuojami įstatymo pakeitimai ne tik neskatintų edukacijos, bet ir ją apribotų kartu su mūsų veikla. Nenorime, kad būtų užkirstas kelias per švietimą ir informavimą keisti vartojimo įpročius, pereiti nuo stipresnio prie silpnesnio alkoholio, nuo kiekybės prie kokybės. Esame pasirengę prisidėti prie saikingos kultūros puoselėjimo, o, kalbant apie šiuo metu Seimo rankose esančius ribojimus, tikimės, kad bus atsižvelgta į mūsų anksčiau išsakytą kreipimąsi ir, jei reiks, kaip patarė Premjeras – rinksime parašus ir siūlysime naujus įstatymus, grįstus švietimu, o ne draudimais“, – sakė „Vyno dienų“ organizatorė Rasa Starkus.

Asociacijos nariai Ministrui Pirmininkui pristatė abejones dėl Alkoholio kontrolės pakeitimų projekte numatytų ribojimų: mažinamas saikingą vartojimą skatinančios informacijos pateikimas – uždraudžiama pateikti informaciją apie alkoholį renginiuose ir prekybos vietose; draudžiama informuoti apie alkoholio gamintojų rėmimus, ir taip skurdinamas kultūrinis gyvenimas, nors rėmėjų logotipų nėra alkoholio vartojimą skatinanti reklama, kaip ją apibrėžia Pasaulio sveikatos organizacija; mechaniškai apribojant alkoholio pardavimą suaugusiems 18-20 metų žmonėms, jie stumiami į nelegalų vartojimą, nors toks amžiaus ribojimas prieštarauja bendrai Europoje paplitusiai praktikai; nesigilinant į probleminio vartojimo įpročius apribojamas prekybos laikas; nepagrįstai ribojamas viešas vartojimas nestacionariose prekybos vietose, nors lauko kavinių infrastruktūra padeda mažinti gerokai žalingesnį vartojimą namuose; nemokamų ir mokamų renginių atskyrimas uždraudžiant pirmuosiuose prekybą alkoholiu mažins tokių renginių skaičių ir kultūros sklaidą, ypač regionuose, kur kultūros renginių prieinamumas ir taip yra mažesnis.

„Dabar akivaizdu, kad nei visuomenėje, nei valdžios institucijose nėra sutarimo dėl įstatymo pataisų. Jį bandoma priimti skubotai ir nesitariant. Kritiški balsai tapo girdimi tiktai garsios muzikos dėka. Dabar Seimui pateikta labai daug pataisų, todėl beveik neįmanoma prognozuoti, kaip atrodys vienas ar kitas įstatymo straipsnis. Tikimės, kad įstatymas bus grąžintas tobulinti ir jo pataisos bus derinamos su visomis susijusiomis pusėmis, taip pat ir su mumis. Susikūrusi asociacija užtikrins, kad šitų klausimų neapleisime. Tikimės, kad Ministras Pirmininkas laikysis savo žodžio ir, jei įvyks blogiausias scenarijus ir ketvirtadienį Seime bus priimti griežčiausi siūlomi ribojimai, Vyriausybė atsižvelgs į bendrą situaciją ir pasirengimą šių ribojimų įgyvendinimui bei reikalui esant svarstys šių ribojimų įsigaliojimo atidėjimą“, – sakė muzikos vadybininkas Lauras Lučiūnas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.05.22; 19:51

print