Latvija tiria, iš kur pasklido gandai, išprovokavę grynųjų pinigų atsiėmimą


Latvijos valdžia pirmadienį pareiškė, kad masinis lėšų paėmimas iš švediškų bankų Latvijoje prasidėjo dėl apgaulingų gandų, kuriais siekta destabilizuoti padėtį šalyje, ir kad policijos pajėgos tiria tą klausimą.

Praėjusį savaitgalį latviai atsiėmė neįtikėtinai dideles sumas grynųjų pinigų iš švediškų bankų šalyje bankomatų, nes pasklido gandai, kad tiems bankams kilo problemų, pranešė pirmadienį Tomas Bektmanas, švediškojo Swedbank AB komunikacijos direktorius.

Kaip pažymi straipsnio autorius Gustavas Sendstromas, „tarp gandų, užtvindžiusių socialinę žiniasklaidą, beje, ir Twitter, – nepateisinami tvirtinimai, kad bankai Švedijoje atjungti, Swedbank Estijoje operacijos nutrauktos, o banko Latvijoje vykdomasis direktorius suimtas, pareiškė Swedbank“.

Latvijos ministras pirmininkas Valdis Dombrovskis pasakė, kad gandai buvo išplatinti „bandant destabilizuoti padėtį Latvijoje“. Jo spaudos sekretorius Martinsas Panke pažymėjo, kad policija tiria keletą scenarijų, kas galėtų būti atsakingas už gandų paskleidimą, bet įtariamieji dar neįvardijami.

Gandai pasklido prieš dvi savaites, kai kilo problemų nedidelei vietinei Krajbanko kreditinei įstaigai. Praėjusį mėnesį Latvija pristabdė to banko operacijas, motyvuodama lėšų trūkumu. Šiek tiek prieš tai kaimynė Lietuva nacionalizavo banką Snoras – Krajbanka minoritinį akcininką, nes jo įsiskolinimas viršijo aktyvą.

„Pasitikėjimas bankais Latvijoje ir Lietuvoje labai smuko po to, kai per trumpą laiką užsidarė Krajbanka ir Snoras, tad paskleisti tokias spekuliacijas nebuvo sunku“, – pabrėžė Henrikas Noreusas, kuris užsiima stambių bankų priežiūra Švedijos Finansų kontrolės valdyboje.

Nuotraukoje: Latvijos premjeras Valdis Dombrovskis įsitikinęs, kad gandai dėl žlungančių švediškų bankų buvo išplatinti „bandant destabilizuoti padėtį Latvijoje“.

Rašant straipsnį dalyvavo Čarlzas Daksberis

Šaltinis: The Wall Street Journal.

2011.12.15

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.