Latvijos prezidentas Valdis Zatleras inicijuoja Seimo paleidimą


Gegužės 28 dieną Latvijos prezidentas Valdis Zatleras kreipėsi į tautą prašydamas leidimo paleisti Latvijos Seimą.

Pagrindinis motyvas – Seimas atsisakė atimti teisinę neliečiamybę iš prieštaringa reputacija garsėjančio Seimo nario, įtakingo oligarcho Ainaro Šleserio. Teisėsaugos pareigūnai A.Šleserio atžvilgiu atlieka net kelis tyrimus. Įtariama, kad oligarchas įtakojo ir vienos aviacijos bendrovės vadovus klastoti dokumentus ir tokiu būdu pasisavinti stambias pinigų sumas. Buvo atliktos kratos A.Šleserio biuruose, bet pareigūnai negali atlikti kratų jo namuose, kol verslininkas turi teisinę neliečiamybę kaip parlamento narys.

Po Latvijos prezidento sprendimo per dvejis mėnesius Latvijoje turi įvykti visuotinis referendumas, kurio metu piliečiai tars lemiamą žodį, ar Seimas turi būti paleistas. Savo kalboje per televiziją V.Zatleras teigė: “2010 metų rudenį įvykę Latvijos Seimo rinkimai buvo demokratiški. Po jų toliau dirbo iki rinkimų šalį valdžiusi vyriausybė. Tačiau paskutiniuoju metu Seimas priima labai abejotinus sprendimus, naudingus tik atskirų įtakingų veikėjų interesams. Be to, mūsų parlamente vyksta “prekyba postais“. Man, kaip valstybės vadovui, tokie procesai kelia nerimą, aš noriu sustabdyti savivalę ir dėl to priėmiau tokį sprendimą. Mano pareiga – veikti ne savo, o valstybės labui“.

Nuo gegužės 20 dienos Latvijoje prasidėjo tikra kovos su korupcija kampanija. Teisėsaugos pareigūnai vykdo kratas politikų ir oligarchų A.Škėlės, V.Lembergo, A.Šleserio biuruose, Rygos, Ventspilio ir Daugpilio savivaldybėse, šių ir kai kurių kitų miestų vadovų namuose, Rygos uoste, Rygos ir Daugpilio turgaviečių vadovų kabinetuose, įvairių stambių Latvijos bendrovių ir užsienio bendrovių atstovybių biuruose. Kratos atliktos ir stambaus žiniasklaidos holdingo „Diena“ savininko Viesturo Kaziolso darbo kabinete bei namuose. Jau surinkti pirminiai duomenys leidžia teigti, kad politikai ir su jais susiję verslo magnatai organizuoja didžiules aferas, atliekamos ir įvairūs partijų šešėliniai finansavimai. Į partijų “juodąsias kasas“ patenka lėšos iš Latvijos oligarchų A.Belokonio, I.Malyškovo, V.Krupnikovo bei kitų abejotinos reputacijos verslo magnatų, iš Rusijos oligarchų A.Usmanovo, G.Lučianskio, J.Goldovskio ir kai kurių kitų Rusijos ir Ukrainos piliečių. Politikai yra susiję ir su pinigų plovimu, ir su stambių kyšių ėmimu, ir su įvairių nusikaltimų dangstymu. Jie susiję ir su jų veiklą atskleidžiančių teisėsaugos pareigūnų bei visuomenės veikėjų ir žurnalistų persekiojimu. Buvęs Latvijos premjeras A.Škėlė dar 1999-2000 metais buvo atsidūręs Latvijos pedofilijos skandalo epicentre.

(Plačiau apie Latviją sukrėtusį korupcijos skandalą, prezidento V.Zatlero sprendimą paleisti Seimą ir nevienareikšmius atgarsius apie padėtį, kurioje atsidūrė Latvija, rašysime kitą savaitę laikraščio “XXI amžius” priede “XXI amžiaus Horizontai”).

Nuotraukoje: Latvijos prezidentas Valdis Zatleras.

2011.05.31

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.