Latvijos “Waffen SS” legiono nariai nėra karo nusikaltėliai


2-ojo pasaulinio karo metais Latvijos „Waffen SS“ legionas buvo suformuotas neteisėtai, todėl teiginys, kad latviai „savanoriškai“ stojo į legioną – neatitinka tikrovės.

Šitaip specialiame susitikime su užsienio valstybių atstovais pareiškė Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius ir Dvišalių santykių direkcijos ministerijoje vadovas Janis Mažeikis. Pasak šių Latvijos diplomatijos atstovų, latvių legionas dalyvavo veiksmuose fronte, kur žuvo trečdalis jo narių, bet nė vienas iš legionierių nebuvo pripažintas karo nusikaltėliu būtent kaip legiono narys. Tie Latvijos piliečiai, kurie dalyvavo nacistų nusikaltimuose, po karo buvo patraukti atsakomybėn ir nubausti.

Latvijos pareigūnai taip pat priminė, kad kovo 16 d. nėra oficiali „Waffen SS“ legiono paminėjimo diena. Šiais metais Rygos Dūma gavo net šešetą prašymų leisti surengti akcijas kovo 16-ąją. Eitynės surengiamos, bet jos neišreiškia oficialios Latvijos valstybės pozicijos.

Kiekvienais metais Rygoje buvę latvių legionieriai rengia savo eitynes. Vienas pagrindinių tokių eitynių akcentų – gėlių padėjimas prie Laisvės paminklo Rygos centre. Šios eitynės iki šiol kursto prieštaringas aistras.

Latvijos rusakalbiai ir kai kurios žydiškos organizacijos Latvijos legionierius vadina nacistų talkininkais. Latviai gi į savo legionierius žiūri palankiai, pabrėždami, jog Latvijos “Waffen SS” legiono nariai viso labo gynė Latviją nuo sovietinių okupantų.

Scanpix nuotraukoje: Latvijos legionierių eitynės Rygoje iki šiol kursto įvairiausias aistras.

Parengta pagal ITAR-TASS pranešimus.

2012.03.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.