Latvių kalba ateityje bus vienintelė mokomoji kalba Latvijos darželiuose ir mokyklose


Latvijos vėliava. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Ryga, rugsėjo 29 d. (dpa-ELTA). Iki 2025 metų latvių kalba Latvijos darželiuose ir mokyklose palaipsniui taps vienintele mokomąja kalba. Parlamentas Rygoje ketvirtadienį pritarė vyriausybės pateiktoms švietimo įstatymo pataisoms. Šis perėjimas šalyje, kurioje gyvena didelė rusų mažuma, bus pradėtas nuo kitų mokslo metų.
 
Daug metų diskutuojama reforma ne kartą kėlė rusų mažumos, kuri sudaro daugiau kaip trečdalį iš dviejų milijonų Latvijos gyventojų, atstovų protestus. Remiantis nauja tvarka, nuo 2023 metų rugsėjo 1 dienos 1, 4, ir 7 klasėse mokomoji kalba galės būti tik latvių. Po metų tai galios ir 2, 5 bei 8 klasėms. Perėjimas prie latvių kalbos 3, 6 ir 9 klasėse įvyks nuo naujų mokslo metų 2025-aisiais.
 
Įstatymas galios ir valstybinėms, ir privačioms ugdymo įstaigoms. Ir profesinio mokymo įstaigose ateityje galės būti mokoma tik oficialiomis Europos Sąjungos (ES) kalbomis.
 
Rusų mažumos atstovams Latvijoje yra specialios mokyklos, kuriose iki šiol kai kurie dalykai  mokomi rusų kalba. To ateityje nebus. Vietoj to mažumų kalbos ir kultūros istorijos bus mokoma pagal užklasinio ugdymo programas.
 
Latvių kalba yra vienintelė valstybinė kalba su Rusija besiribojančioje šalyje, kuri po Antrojo pasaulinio karo iki 1991 metų ne savo noru buvo Sovietų Sąjungos dalis.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.09.30; 07:00
print

Vienas komentaras

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *