Leidimus gyventi Estijoje Rusijos piliečiams pardavinėjo Estijos deputatai – nacionalistai


Estijos Policijos ir sienos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą dėl 147-ių Rusijos piliečių, įtariamų pirkus leidimą gyventi.

Estijos „pusiau piliečių“ sąraše rasti Maskvos banko buvęs viceministras Dmitrijus Akulininas (Dmitrij Akulinin), buvę Susisiekimo kelių ministerijos ir Valstybinio žvejybos komiteto valdininkai, kriminalinis „autoritetas“ Lučiokas (Svogūnėlis – rus.) ir tenisininkė Anastasija Myskina.

Skandalas Estijoje plykstelėjo praėjusią savaitę. Tada išaiškėjo, kad mažiausiai 147 Rusijos piliečiai paprasčiausiai nusipirko leidimus gyventi šioje šalyje ir atitinkamai „Šengeno vizas“. Beje, pardavėjų vaidmenyje – du žymūs valdančiosios nacionalistų partijos „Tėvynės Sąjunga – Respublika“ atstovai: parlamento deputatas Indrekas Raudne (Indrek Raudne) ir Talino miesto susirinkimo parlamentaras Nikolajus Stelmachas (Nikolaj Stelmach).

Būtent jie kontroliavo Advisory Partners ir Integer invest firmų, kurios teikė Rusijos piliečiams abejotinas paslaugas už apmokėjimus, veiklą. Šios struktūros vidutiniškai už 65 tūkst. eurų padarydavo RF piliečius vienu ir tuo pačiu adresu užregistruotų 78-ių firmų pajininkais. O tapę pajininkais, užsieniečiai, pagal Estijos įstatymus, gaudavo leidimus gyventi ir teisę įgyti neterminuotą „Šengeno vizą“.

Po to, kai visi šie faktai pakliuvo į žiniasklaidą, Raudne ir Stelmachas išėjo iš partijos „Tėvynės Sąjunga – Respublika“. Be to, iškilo klausimas dėl ekonomikos ir komunikacijų ministro Juhano Partso ir vidaus reikalų ministro Keno-Marti Vahero atstatydinimo, tačiau jie liko savo postuose.

Estijos policija pradėjo tyrimą dėl 147-ių RF piliečių, tokiu būdu gavusių leidimus gyventi. „Rosbalt“ korespondentas kartu su pašnekovais iš teisėsaugos organų ir kelių bankų vadovais išstudijavo tą sąrašą. Pirkėjų sąraše – Maskvos banko eks-vice prezidento Akulinino, kriminalinio „autoriteto“ Lalakino, tenisininkės Myskinos šeimos.

Pirmoje vietoje jame buvęs Maskvos banko viceprezidentas Dmitrijus Akulininas ir beveik visi jo šeimos nariai. Iš viso jie sumokėjo 260 tūkstančius eurų, kad gautų leidimus gyventi. Verta pažymėti, kad Dmitrijui Akulininui ir Maskvos banko eksprezidentui Andrejui Borodinui dabar paskelbta tarptautinė paieška už šios kredito įstaigos lėšų grobstymą.

Pažymėtina, kad kai kuriais atvejais tiesiog visi bankų steigėjai ir vadovai naudojosi Estijos parlamentarų paslaugomis. Antai taip buvo su KB „Русские финансовые традиции“ („Rusijos finansinės tradicijos“ – rus.), kuriam RF CB (Rusijos Federacijos Centrinis bankas) 2006 metais atšaukė licenciją už įstatymo „Dėl pasipriešinimo nusikalstamu būdu gautų pajamų legalizavimui (išplovimui)“ pažeidimą. Leidimą gyventi gavo jo akcininkai Sergejus Kadanovas (Sergej Kadanov), Ruslanas Maksimenka (Ruslan Maksimenko), o taip pat banką valdžiusių juridinių asmenų akcininkai – Igoris Sitnikovas (Igor sitnikov), Andrejus Butorinas (Andrej Butorin), Aleksandras Veligodskis (Aleksandr Veligodskij). Daugelis iš jų anksčiau yra turėję nemalonumų su teisėsauga.

Veligodskis dar SSSR laikais buvo teistas už spekuliavimą valiuta. Pasak bankininko Michailo Zavertiajevo (Michail Zavertiajev), Igoris Sitnikovas figūravo byloje dėl banko „Intelfinans“ užgrobimo. Per tą banką vėliau buvo išplauta ir išgryninta 11,7 mlrd. rublių. Sergejus Kadanovas 2001 metais buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už sukčiavimą. 2009 metais jis vėl buvo sulaikytas pagal tokius pat kaltinimus.

Pasirodė esąs įpainiotas į skandalą ir Aleksejus Strunilinas (Aleksej Strunilin), kuris visai neseniai buvo paskirtas Šveicarijos Falcon Private Bank direktoriumi Rytų Europai, o iki tol dirbo bankuose Rossijskij kredit Impeksbank, Globeks. Jis ir jo žmona, kaip matyti iš policijos medžiagos, Estijos parlamentarų firmoms sumokėjo 131 tūkst. eurų.

Kiek išsiskiria šiame sąraše buvus antroji pasaulio raketė tenisininkė Anastasija Myskina, 2009 metų pabaigoje Dmitrijaus Medvedevo apdovanota Draugystės ordinu. Baigusi karjerą didžiajame sporte tenisininkė nusipirko leidimą gyventi sau ir savo motinai, sumokėjusi 130 tūkst. eurų.

Tarp potencialių Estijos piliečių atsidūrė ir Podolsko nusikalstamos grupuotės „autoritetas“ Sergejus Lalakinas (Sergej Lalakin), geriau žinomas kaip Lučiokas (Lučiok – Svogūnėlis – rus.). Savo darbinę veiklą jis pradėjo daržovių bazėje. O paskui, operatyvinių darbuotojų duomenimis, subūrė kadaise vieną iš galingiausių grupuočių, kontroliavusių reikšmingą biznio dalį Pamaskvėje. Dar dešimtojo dešimtmečio pabaigoje po konflikto su Ingušijos gangsteriais Lučiokas persikraustė gyventi į užsienį. Rusijoje jis retas svečias, tačiau, kaip tvirtina sekliai, išlaiko rimtą įtaką situacijai kriminaliniame pasaulyje. Lalakinas įsigijo leidimus gyventi sau, žmonai ir dviem vaikams, sumokėjęs už visus 260 tūkst. eurų.

Verta pažymėti, kad RF VRM į Estijos policininkų tyrimą pažiūrėjo ramiai. Kaip nurodo operatyvininkai ir tardytojai, jie dažnai susiduria su atvejais, kai kriminaliniai „autoritetai“ ir finansinių įstaigų atstovai turi Pabaltijo šalių, taip pat ir Estijos, leidimus gyventi arba pilietybę. Antai, pasirodo, „estas“ yra ir neskelbiamas visos virtinės bankų savininkas Borisas Sokalskis (Boris Sokalskij), kuris kaltinamas neteisėtai išgryninęs 71 mlrd. rublių. Savo laiku dėl fakto, kad jis neteisėtai gavo iš pradžių leidimą gyventi Estijoje, o paskui ir pilietybę, šioje šalyje jam iškelta baudžiamoji byla ir atsiųstas atitinkamas prašymas RF VRM Interpolo linija. Tačiau kuo baigėsi šis tyrimas, nežinia.

Pabrėžiama, kad visi asmenys iš sąrašo buvo apiforminti kaip 78-ių firmų daliniai pajininkai. Visos tos firmos įregistruotos vieno daugiaaukščio gyvenamojo namo Koolio gatvėje 1/3 Taline įvairiuose butuose. Visos pavardės išspausdintos lotynų transkripcija, nurodant gimimo metus ir gyvenamąją vietą. Dauguma tų žmonių gyvena Maskvoje ir Sankt-Peterburge. Keletas pavardžių pateikta kaip Minsko (Baltarusija) gyventojų. Praktiškai visi tie žmonės sumokėjo už leidimą gyventi Estijoje po 65 tūkstančius eurų ar daugiau. Iš viso sąraše 147 pavardės, daugelis iš vienos šeimos. Jauniausias sąrašo dalyvis – 9-erių metų maskvietis Viktoras Predeinas (Viktor Predein), vyriausia – 82-jų metų maskvietė Sofija Akulinina.

Parengta pagal „Росбалт”, „Коммерсант” ir compromat.ru publikacijas bei pranešimus.

2011.12.15

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *