Lenkija apgailestauja dėl naujojo Ukrainos užsienio reikalų ministro pavaduotojo paskyrimo


Lenkijos herbas. Slaptai.lt nuotr.

Varšuva, lapkričio 20 d. (PAP-ELTA). Lenkija kritiškai vertina buvusio Ukrainos ambasadoriaus Vokietijoje Andrijaus Melnyko paskyrimą į užsienio reikalų viceministro postą, pareiškė Lenkijos prezidento padėjėjas. Apie diplomato paskyrimą penktadienį pranešė Ukrainos vyriausybės atstovas parlamente Tarasas Melnyčiukas.
 
A. Melnykas pagarsėjo labai kritiškais pasisakymais apie Vokietijos vyriausybę po Rusijos invazijos į Ukrainą ir pareiškimais, teisinusiais Stepano Banderos Ukrainos nacionalistų organizacijos (OUN) įvykdytas lenkų gyventojų žudynes. Liepą prezidentas Volodymyras Zelenskis atleido jį iš ambasadoriaus pareigų.
 
S. Bandera, karo metų Ukrainos nacionalistų lyderis, tebėra itin prieštaringa istorinė asmenybė. Vieniems jis didvyris, kovojęs už laisvą Ukrainą, kitiems – nusikaltėlis, atsakingas už daugelio tūkstančių lenkų ir žydų žudymą.
 
Sekmadienį komentuodamas A. Melnyko paskyrimą užsienio reikalų viceministru, prezidento Andrzejaus Dudos kanceliarijos ministras Andrzejus Dera sakė esąs nustebęs. „Aš asmeniškai esu nustebęs, nes Lenkija visuomet prieštarauja naratyvui apie S. Banderą, tai – nepriimtina, ir mes jokiu būdu negalime pritarti politikams, kurie skleidžia tokį naratyvą į viešąją erdvę“, – sakė jis.
 
A.Dera pridūrė, kad vis dėlto Lenkija nėra ta šalis, kuri kišasi į kitos šalies vidaus reikalus ir politikų skyrimą eiti pareigas.
 
Lenkijos vidaus reikalų viceministras Blazejus Pobozy įvertino A. Melnyko paskyrimą kaip „nevykusį pasirinkimą“. Kartu jis atkreipė dėmesį, kad A. Melnykas paskirtas tik viceministru. „Nepamirškime, kad (užsienio) politiką koordinuoja ir vykdo kitas asmuo“, – sakė B. Pobozy.
 
Tačiau jis pridūrė apgailestaująs, kad toks pasirinkimas padarytas tuo metu, kai tiek daug nuveikta siekiant suteikti naują pradžią Lenkijos ir Ukrainos santykiams po vasario 24 dienos. „Štai kodėl šis pasirinkimas ypač skausmingas“, – sakė B. Pobozy.
 
Stepanas Bandera

Parlamento žemųjų rūmų vicepirmininkas Piotras Zgorzelskis iš Lenkijos liaudies partijos sakė, kad A. Melnyko paskyrimas yra „smūgis į Voluinės lenkų šeimų širdį“. Jis pabrėžė, kad kitais metais Lenkija minės 80-ąsias Voluinės žudynių, per kurias 1943–1945 m. Ukrainos nacionalistai Voluinės ir Rytų Galisijos regionuose išžudė apie 100 tūkst. lenkų, metines. „80-mečio išvakarėse į užsienio reikalų viceministro postą paskiriamas žmogus, kuris S. Banderos nusikaltimus prilygina tariamiems Lenkijos nusikaltimams. Tai nepriimtina Lenkijos požiūriu ir niekada neturėtų atsitikti”, – sakė P. Zgorzelskis.
 
Lenkijos Seimo vicepirmininkas Wlodzimierzas Czarzasty iš Naujosios kairės partijos teigė, kad karas nieko nepateisina, o A. Melnyko paskyrimas į šias pareigas yra klaida. „Yra sudėtingų dalykų, kuriuos reikia paaiškinti, ir tai reikalauja kantrybės. Klaida. Taip neturėjo būti, nesakysiu, jog tai žada bloga, bet tokių dalykų neturėtų būti”, – sakė W. Czarzasty.
 
Pagrindinės opozicinės Piliečių koalicijos parlamentarė Marta Golbik sakė, kad A. Melnyko paskyrimas nėra gera žinia, tačiau svarbu, kad Ukrainos užsienio reikalų ministerija atsiribojo nuo ankstesnių A. Melnyko komentarų. „Šiandien turime ieškoti sprendimų, kurie pašalintų įtampą, ir nors ministro žodžiai buvo itin žalingi, svarbu, kad Ukrainos užsienio reikalų ministerija nuo jų atsiribojo“, – sakė ji.
 
Birželio mėnesį „YouTube“ paskelbtame interviu A. Melnykas, tuometinis ambasadorius Vokietijoje, sakė, kad „Bandera buvo vienas tų, kurie kovojo už Ukrainos laisvę ir nepriklausomybę“, ir kad „jis veikė sunkiomis aplinkybėmis, tarp dviejų totalitarinių sistemų – sovietų ir nacistinės Vokietijos (…) Jo negalima lyginti su tokiais žmonėmis kaip Hitleris. Jis norėjo pasinaudoti nacistais vokiečiais, kad pasiektų savo tikslą – Ukrainos nepriklausomybę“.
Ukrainos vėliava. Slaptai.lt portalo foto
 
„Kiti jį vadino fašistu, bet jis savęs niekada tokiu nelaikė“, – tuomet sakė A. Melnykas ir pridūrė, jog nėra įrodymų, kad S. Banderos būriai 1943–1944 m. būtų nužudę šimtus tūkstančių lenkų.
 
Tą pačią dieną Ukrainos užsienio reikalų ministerija paskelbė pareiškimą, kuriame sakoma, kad Ukrainos ir Lenkijos santykiai pasiekė aukščiausią tašką, ir padėkojo Lenkijai už precedento neturinčią paramą Ukrainos kovoje  su Rusijos agresija. Pareiškime taip pat sakoma: „Niekas mūsų neskaldo, nes tiek Kyjive, tiek Varšuvoje visiškai suvokiama būtinybė išlaikyti vienybę neatidėliotinų grėsmių akivaizdoje.
 
Ukrainos ambasadoriaus Vokietijoje A. Melnyko komentarai interviu vokiečių žurnalistui atspindi jo asmeninę nuomonę, o ne Ukrainos užsienio reikalų ministerijos poziciją“.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2022.11.21; 11:32
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *