Lenkijos tragedija ir Putino šešėlis


Buvęs Maskvos slaptasis agentas, perėjęs į JAV pusę, pranešė, kad už Lenkijos vadovybės žūties ties Smolensku 2010 metų balandį slypi Vladimiras Putinas, praneša Stefania Maurizzi ekskliuzyvinėje medžiagoje, paskelbtoje savaitraščio L‘Espresso svetainėje.

„2010 metų balandį Rusijoje sudužo lėktuvas, kuriuo skrido Lenkijos prezidentas Lechas Kačinskis ir jo artimiausia aplinka. Po kelių dienų buvęs Maskvos agentas, perėjęs į JAV pusę, pranešė, kad tai Kremliaus rankų darbas. 2010 metų birželis: slaptasis agentas miršta paslaptingomis aplinkybėmis, ir FTB (Federalinis tyrimų biuras) įslaptina su jo mirtimi susijusias detales. Neįtikėtina istorija susiklosto iš paskutiniųjų WikiLeaks bylų“, – rašo leidinys.

„Tai buvo vienas iš žymiausių visų laikų agentų. Jis mirė prieš dvejus metus, būdamas 53 metų amžiaus. Tai buvo Sergejus Tretjakovas. Dar jam gyvam esant The Washington Post žurnalistas Pitas Erlis parašė apie jį knygą „Draugas Dži“. Oficialiai Tretjakovas dirbo diplomatu, bet tikrumoje buvo Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos pulkininkas“, – rašo straipsnio autorė.

„Dirbdamas diplomatinėje priedangoje, Tretjakovas vadovavo visoms Rusijos žvalgybos operacijoms Niujorke nuo 1995 metų ir baigiant 2000-aisiais, bet paskui dezertyravo, tuo suduodamas mirtiną smūgį Rusijos specialiosioms tarnyboms – gal tai buvo pats baisiausias pralaimėjimas per visą istoriją. Po knygos išspausdinimo Tretjakovas jau nebesislapstė, bet visada liko po FTB sparnu. Jo netikėtos mirties aplinkybės sukėlė abejonių daugeliui stebėtojų: ar iš tikrųjų jam sustojo širdis, kaip tvirtina jo žmona?“ – kelia klausimą straipsnio autorė.

„Duomenų bazėje iš 5,3 mln. Amerikos privačios analitinės strateginių prognozių kompanijos Stratfor laiškų, kuriuos WikiLeaks viešina savo svetainėje, esama dokumentų, nušviečiančių Tretjakovo mirtį. Ji gali būti susijusi su lėktuvo, kuriuo skrido Lenkijos prezidentas Lechas Kačinskis, jo žmona ir dar 94 keleiviai, katastrofa 2010 metų balandį. Visi buvo aukštos delegacijos, į kurią įėjo Kačinskio epochos Lenkijos politiniai veikėjai, kariškiai, inteligentijos atstovai, nariai. Ši lėktuvo katastrofa per vieną akimirksnį sunaikino praktiškai visą Lenkijos vadovybę“, – primena straipsnio autorė.

„Kačinskis, vadovavęs delegacijai, skrido į Katynę dalyvauti 20 tūkstančių lenkų, nužudytų Stalino įsakymu Antrojo pasaulinio karo metais, atminimo ceremonijoje. Bet lėktuvas nenuskrido iki paskirties vietos: jis sudužo bandydamas nusileisti Smolensko oro uoste.

Tą dieną oro uostą gaubė stiprus rūkas, bet pilotas nusprendė leistis. Tačiau kai kas įžiūri ir kitokias miglas: kalbama apie dviejų valstybių tarpusavio santykius. „Rusai nedavė leidimo nusileisti, žinodami, kad Lenkijos prezidentas privers pilotą nutūpti ir neleis, kad lėktuvas apsisuktų ir nusileistų kitoje vietoje“, – rašė praėjus 12-ai dienų po tragedijos Startfor vadovas, remdamasis „draugo Dži“ pareiškimais. „Jo nuomone, kalbama apie sąmoningus veiksmus. Tai jo žodžiai, ne mano, – pabrėžė amerikietis, pridurdamas, kad, pasak šaltinio, „rusai turi analogiškų planų (scenarijų) ir kitiems užsienio lyderiams pašalinti, jeigu Putinas ir FST (Federalinė saugumo tarnyba) to panorės“, – sakoma straipsnyje.

„Taigi Tretjakovas tiesiogiai apkaltino Putiną. Lenkijos vadovybė žuvo 2010 balandžio 10 dieną. Tretjakovas mirė po dviejų mėnesių: birželio 13 dieną. Kokios priežastys? WikiLeaks žinioje yra Tretjakovo žmonos skambučio į greitąją pagalbą garso įrašas: „Mano vyras guli ant žemės ir nekvėpuoja“. Archyve yra ir laiškas iš dviejų Statford bosų susirašinėjimo, kuriame kalbama apie žinias, gautas iš FTB šaltinio: „Man žinomos jo (Tretjakovo) mirties priežastys, aš kalbėjau su jo žmona. Dėl kai kurių priežasčių ji pasirinko širdies smūgio versiją“.

Kitoje vietoje sakoma: „Detalės, supančios jo mirtį, ir jo atvirumas su žurnalistu, kuris vedė tyrimą, įslaptinti artimiausiems 25 metams“, – rašo straipsnio autorė.

„Bet kam įslaptinti mirties priežastis, jeigu mirtis natūrali? Tada daugelis leidinių įžiūrėjo tam tikrą ryšį: rusas 007 mirė dvi savaites prieš tai, kai JAV buvo atskleistas agentūrinis tinklas, į kurį įėjo Anna Čapman, rudaplaukė šnipė, naudojusi saldžiausius spąstus: seksą“, – pažymi leidinys.

Nuotraukoje: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas su savo žmona.

Šaltinis: L‘Espresso

2012.03.12

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *