Lenkų prisiminimus apie lėktuvo katastrofą ties Smolensku temdo sąmokslo teorijos


„Kuo daugiau laiko praeina nuo 2010 metų balandžio 10-osios, kai lėktuvo katastrofoje ties Smolensku žuvo tuometis Lenkijos prezidentas Lechas Kačinskis, jo žmona ir dar 94 žmonės, daugeliui lenkų lėktuvo priežastis vis dar neaiški.

Praėjus trejiems metams po lėktuvo sudužimo tirštame rūke 52 procentai lenkų abejoja, kad lėktuvo keleiviai ir įgula žuvo iš tikrųjų dėl blogo regimumo ir rimtų pilotų klaidų. Tokią išvadą padarė nepriklausomai viena nuo kitos Rusijos ir Lenkijos tyrimo komisijos.

Tačiau neseniai valstybinio televizijos kanalo TVP atliktos apklausos duomenimis, daugiau nei pusė lenkų mano, kad į svarbiausius klausimus, susijusius su katastrofa, iki šiol neatsakyta, – rašo Gabriella Lesser laikraštyje "Tageszeitung".

Straipsnio autorė primena, kad žuvusiojo prezidento brolis dvynys Jaroslavas Kačinskis „jau daug metų rutulioja sąmokslo teoriją, ir dalį kaltės dėl lenkų žūties Rusijoje verčia veikiančiai Lenkijos vyriausybei“.

„Ir vis nepraleidžia progos paminėti skerdynių Katynėje, kai prasidėjus karui sovietinių specialiųjų tarnybų nurodymu buvo sušaudyti tūkstančiai lenkų karininkų, rezervistų ir kareivių. Tokiais atvejais paralelės peršasi pačios: tada, girdi, „rusai“ susidorojo su Lenkijos elitu šūviais į pakaušį, šįkart jie neva tai surengė sprogimą prezidento lėktuve“, – tęsia G.Lesser. Todėl, pasak jos, šiemet pagrindinis Kačinskio atminimo dienos elementas buvo protesto demonstracijos prie Rusijos ambasados, į kurias susirinko vos 100 – 200 žmonių su plakatais „Mes reikalaujame tiesos!“ arba „Katynė – Smolenskas“.

„Po brolio mirties Jaroslavas Kačinskis, partijos „Teisė ir teisingumas“ vadas, norėjo užimti vietą prezidento rūmuose. Tačiau jis pralaimėjo rinkimus liberalui konservatoriui Bronislavui Komorovskiui. Todėl dabar Lenkijos prezidentas dešiniųjų akyse irgi patenka į šalies išdavikų, kurių rankos kruvinos, panteoną“, – rašo G.Lesser.

„Lenkijos Katalikų bažnyčia irgi prarado orientaciją teorijų apie Smolensko sąmokslą rūke. Kunigai savo pamoksluose jau keletą dienų maldauja Dievo ištirti lėktuvo katastrofą“, – pažymi ji.

„Premjeras Donaldas Tuskas linkęs atiduoti atminimo duoklę lėktuvo katastrofos aukoms balandžio 10 rytą Varšuvos karių kapinėse, o paskui skristi valstybinio vizito į Nigeriją. Neapykantos paradus Lenkijos sostinėje jis gali pasižiūrėti ir per televizorių Afrikoje“, – praneša G.Lesser.

Šaltinis: "Tageszeitung"

2013.04.22

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *