Lietuvio vadovaujama NATO priešmininių laivų grupė aptiko minų


Istorinių jūrinių minų (I ir II pasaulinių karų) paieškos operacija. NATO Nuolatinės parengties priešmininių laivų I grupės nuotr.

Lietuvos karininko komandoro Audriaus Venckūno vadovaujama NATO Nuolatinės parengties priešmininių laivų I grupė (SNMCMG1) kartu su Danijos karališkojo laivyno priešmininiais laivais Danijai priklausančiame Kategato sąsiauryje (tarp Danijos ir Švedijos) išžvalgė 23 kvadratinių jūrmylių plotą (apie 42 kvadratiniai km) ir jūros dugne surado 20 laivybai pavojingų minų.
 
Istorinių jūrinių minų (Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų) paieškos operacija vyko gruodžio 1–9 d. Joje dalyvavo keturi NATO Nuolatinės parengties priešmininių laivų I grupės laivai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Vokietijos, taip pat du Danijos karališkojo laivyno priešmininiai laivai.
 
Visi surinkti duomenys apie nustatytus jūros dugno objektus, kaip teigiama Karinių jūrų pajėgų pranešime, buvo perduoti Danijos karališkajam laivynui tolesniems veiksmams atlikti.
 
„NATO Nuolatinės parengties priešmininių laivų I grupė šiemet jau antrą kartą grįžo į Danijos sąsiaurį ir abu kartus dugne buvo surasta daugybė istorinių sprogmenų. Tai įrodo ne tik tai, kad iki šiol vis dar egzistuoja niūrus Antrojo pasaulinio karo paveldas šiuose vandenyse, bet ir parodo šiuolaikinės kovos su minomis veiksmingumą. Šiemet įvykdėme savo užduotį padaryti Danijos teritorinius vandenis saugesne vieta laivybai, žvejybai ir kitai jūrinei veiklai“, – sakė NATO Nuolatinės parengties priešmininių laivų I grupė vadas A. Venckūnas.
 
Kol grupės priešmininiai laivai vykdė savo pagrindinę minų paieškos užduotį, NATO laivų grupės flagmanas N42 „Jotvingis“ vykdė bendras manevravimo jūroje pratybas su Danijos karališkojo laivyno fregata HDMS „Peter Willemoes“.
Istorinių jūrinių minų (I ir II pasaulinių karų) paieškos operacija. NATO Nuolatinės parengties priešmininių laivų I grupės nuotr.
 
Ši jūrinių minų paieškos operacija, kaip nurodoma Karinių jūrų pajėgų pranešime, šiemet buvo paskutinė žyminti NATO Nuolatinės parengties priešmininių laivų I grupės aktyvių veiksmų jūroje pabaigą. Nuo 2020 m. rugpjūčio iki gruodžio NATO Nuolatinės parengties priešmininių laivų I grupė iš viso dalyvavo septyniose jūrinių istorinių minų paieškos ir sunaikinimo operacijose. Šių operacijų metu bendrai buvo išžvalgytas 125 kvadratinių jūrmylių (apie 231 km²) plotas įvairiuose Šiaurės Europos (įskaitant trijų Baltijos valstybių) vandenyse.
 
Buvos surasto 73 jūrinės minos, kurių dauguma buvo sunaikintos. Kitų duomenys ir aptikimo koordinatės perduotos tų valstybių kariniams laivynams, kurių teritoriniuose vandenyse ir ekonominėse zonose buvo vykdytos operacijos.
 
NATO Nuolatinės parengties priešmininių laivų I grupę, vadovaujama kmdr. A. Venckūno, šiuo metu sudaro: flagmanas (laivas-vadavietė) „Jotvingis“ (Lietuva) su tarptautiniu štabu, ir trys priešminiai laivai – „Admiral Cowan“ (Estija), „Sulzbach-Rosenberg“ (Vokietija) ir „Imanta“ (Latvija).
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.15; 05:00
print