Lietuvišką tapatybę atskleidžiančio filmo „Semme“ kūrybinė komanda lankysis Panevėžyje


Naujausias Lietuvos kino padangėje daugiau nei dvejus metus kurtas meninės dokumentikos filmas apie lietuvių etnokultūrą „Semme“ (prūsiškai „žemė”) – atkeliauja į Panevėžį.

Filmo premjerą gegužės 22 d. 17:30 val. kino centre „Garsas“ pristatys režisierius Ernestas Samsonas ir kūrybinė grupė. Žiūrovai galės užduoti klausimus, vyks diskusija. Žiūrovams su gėlėmis įėjimas į kino renginį – nemokamas.

„Semme” (prūsiškai „žemė”) – tai pilnametražis dokumentinis filmas apie Lietuvos etnokultūrą. Kelionė per keturis metų laikus apima žygių, tikėjimo ir tautodailės temas, kurios atskleidžiamos per tris asmenybes, paskyrusias visą savo gyvenimą tradicijų puoselėjimui. Filmo veikėjai – aktyvūs šių idėjų skleidėjai, tautinio atgimimo judėjimo pradininkai: krivis Jonas Trinkūnas, geografas Tadas Šidiškis ir tautodailininkas Algirdas Verseckas. Apie jų veiklą, etnokultūros tradicijas filme kalba istorikai, etnografai, antropologai, tautodailininkai.

Visi trys filmo herojai – charizmatiški, įkvepiantys ir ilgamečiai senųjų tradicijų tęsėjai, nepraradę tikėjimo tuo, ką daro. Vienas iš svarbiausių filmo tikslų – įamžinti šias asmenybes, išsaugoti jų veiklą ir darbus. Filmo žiūrovai galės išgirsti vieno iš paskutinių interviu su Jonu Trinkūnu epizodus. „Labai liūdna, kai dideli žmonės mus palieka. Džiaugiamės ir liksime dėkingi, kad Jonas suteikė galimybę mums jį išgirsti, išklausyti ir pažinti“ – teigia filmo režisierius E. Samsonas, kalbėdamas apie J.Trinkūną, kraštotyros sąjūdžio „Ramuva“ įkūrėją, didelę dalį savo gyvenimo atidavusį kraštotyrinėms ekspedicijoms ir baltų apeigų vykdymui.

Filmo žiūrovai pamatys epizodus iš T. Šidiškio žygių, jau beveik 50 metų nenuilstamai žygiuojančio su jaunimu po Lietuvą keturis metų laikus, dažniausiai su šokiais, dainomis bei pasakojimais apie piliakalnius, miškus ir vandens telkinius. Taip pat išvysime ir Algirdą  Versecką – rekonstruotomis staklėmis besidarbuojantį Kernavės gyvosios archeologijos dienose ar jaukioje dirbtuvėje „Amatų gildijoje“ ir sužavintį nuoširdumu, tiesumu ir puikiu humoro jausmu. Be to, žiūrovai taip pat išgirs pokalbius su istorikais, archeologais, tautodailininkais, etnologais, senųjų lietuvių tradicijų ar baltų kultūros tyrinėtojais. Savo mintimis dalinsis Veronika Povilionienė, Libertas Klimka, Dainius Razauskas, Vykintas Vaitkevičius bei Vytautas Tumėnas.

Filmo premjerinis seansas ir susitikimas su kūrybine grupe vyks gegužės 22 d. 17:30 val. kino centre „Garsas“.

Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: režisierius Ernestas SAMSONAS ir kūrybinė grupė: Viktorija Jonkutė, Ieva Kuzmaitė bei Danguolė Jankauskaitė.

2014.05.21; 05:36

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *