Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė buvo bendra Lietuvos ir Ukrainos valstybė


Kastytis Stalioraitis. Slaptai.lt nuotr.

Kastytis Stalioraitis

2022 m. gegužės 31 dieną Lietuva Ukrainoje oficialiai pripažinta prisidėjusi prie Ukrainos valstybingumo raidos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais. Tai patvirtino Ukrainos parlamentarai, balsavę už tai, kad liepos 28-oji būtų paskelbta Ukrainos valstybingumo diena, valstybine švente.

Ukrainoje dabar dar viena šventinė ir nedarbo diena – liepos 28 d.

Kaip pranešė Ukrainos žiniasklaida, šiandien, gegužės 31 d., Ukrainos Aukščiausioji Rada balsavo už įstatymą „Dėl Ukrainos darbo kodekso 73 straipsnio pakeitimų dėl šventės – Ukrainos valstybingumo dienos – nustatymo“.

Už šį sprendimą balsavo 257 Ukrainos liaudies deputatai. Tai įvyko Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio iniciatyva.

Ukrainos prezidentui pasirašius ir paskelbus šį įstatymą, liepos 28-oji, Kijevo Rusios krikšto diena, tapo šventine ir nedarbo diena.

Įstatymo projekto aiškinamajame rašte, jo priėmimas prisidės prie daugiau nei tūkstančio metų trukusios Ukrainos valstybės istorijos tęstinumo patvirtinimo, ką patvirtina pirmasis Kijevo miesto įkūrimo paminėjimas, istoriniai įvykiai, susiję su iškiliu valstybės veikėju Kijevo kunigaikščiu Vladimiru, kuris 988 m. priimdamas krikščionybę parodė Kijevo Rusios europietišką civilizacinį pasirinkimą, kurio paveldėtojai yra Galicijos-Voluinės kunigaikštystė, Lietuvių ir rusėnų valstybė, Ukrainos kazokų valstybė (Hetmanatas), Ukrainos Liaudies Respublika, Vakarų Ukrainos Liaudies Respublika, Ukrainos valstybė, Karpatų Ukraina ir šiuolaikinė Ukraina.

Lietuvos Valdovų rūmai. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Taigi, Lietuvių ir rusėnų valstybė, mūsų vadinama Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste, pripažinta tam tikrame Ukrainos istorijos tarpsnyje ir Ukrainos valstybe, kurios ukrainietiškąją dalį paveldėjo dabartinė Ukraina (būtų gerai, kad ir Gudija tai pripažintų savo atžvilgiu, bet Lukašenkos režimui esant, tai neįmanoma).

Neabejoju, kad įstatymą išstudijuos visų mums draugiškų ir nedraugiškų valstybių politikai, kai Ukraina yra pasaulio dėmesio centre. Įstatymas priimtas neatsitiktinai.

Ukrainos ir Lietuvos vėliavos. Slaptai.lt nuotr.

„Rusijos Federacijos ginkluotos agresijos prieš Ukrainą kontekste Rusijos Federacija aukščiausiu valstybiniu lygmeniu aktyviai propaguoja netikrą Rusijos valstybės – tradicinių vertybių gynėjos – įvaizdį, pradėtą dar Kijevo Rusios laikais – stačiatikybė, tautybė ir valstybingumas. Šioje dezinformacijos sistemoje ukrainiečiai nėra atskira tauta, turinti savo daugiau nei tūkstantmetę valstybės istoriją, bet yra neatsiejama trivienės Rusijos tautos dalis, o Kijevo Rusios istorija yra Rusijos valstybingumo etapas. Šios tezės faktiškai tampa ideologine priežastimi pateisinti Rusijos Federacijos ginkluotos agresijos prieš Ukrainą tęsimą“, – rašoma aiškinamajame rašte.

Kartu teigiama, kad šio įstatymo priėmimas prisidės prie daugiau nei tūkstantmečio Ukrainos valstybės istorijos tęstinumo patvirtinimo, Ukrainos nacionalinių interesų informacinio saugumo srityje gynimo ir visuomenės poreikių.

2022.06.01; 06:41

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *