Lietuvos mokslininkai – pasaulio mokslo elite


Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su didžiausio pasaulyje mokslo centro CERN direktoriumi, profesoriumi Rolfu-Dieteriu Heueriu ir Lietuvos mokslo akademijos prezidentu, profesoriumi Valdemaru Razumu.

Susitikime kalbėta apie Lietuvos mokslininkų indėlį į reikšmingiausius pasaulio išradimus ir eksperimentus, tolesnį moderniausio mokslo centro CERN ir mūsų šalies mokslininkų bendradarbiavimą.

Susitikimo metu Prezidentė patvirtino, kad Lietuva sieks asocijuotos narystės mokslo centre CERN. Tikėtina, kad jau 2017 metais mūsų valstybė taps šio prestižinio centro nare. Tai atvers naujas galimybes Lietuvos mokslui, verslui, švietimo bendruomenei.  

„Lietuvos mokslininkai – pasaulio mokslo elite. Tai, kad Lietuvos vardas įrašytas minint reikšmingiausius žmonijai mokslo pasiekimus – būtent jų nuopelnas. Lietuvos tyrėjai vertinami dėl savo išskirtinių gebėjimų, ekspertinių žinių ir patirties ir yra vis dažniau kviečiami prisijungti prie įspūdingiausių mokslo projektų, kuriuose svariai prisideda prie pasaulį keičiančių išradimų“, – sakė Prezidentė.

Lietuvos mokslininkams, bendradarbiaujantiems su CERN daugiau nei 20 metų, jau pavyko pasiekti gerų rezultatų. Mūsų šalies fizikai sukūrė prietaisą, skirtą radiacijos lygiui stebėti. Šis prietaisas, sukonstruotas naudojant lietuviškų įmonių gaminamus komponentus, gali būti naudojamas tiek pačiame CERN, tiek kituose pasaulio mokslo centruose. Lietuvos informacinių technologijų specialistai prisideda prie geresnių duomenų valdymo programų kūrimo.

Pasak Prezidentės, Lietuva turi dar labiau išnaudoti savo mokslinį potencialą. Juolab kad mūsų mokslininkais domisi didžiausias ir pajėgiausias mokslo centras CERN, kuriame sutelktos viso pasaulio kompetentingiausių mokslininkų pastangos. Lietuvos mokslininkų dalyvavimas reikšmingiausiuose pasaulio eksperimentuose, anot šalies vadovės, stiprina mūsų šalies tarptautinį įvaizdį. Todėl labai svarbu šį bendradarbiavimą tęsti toliau.

CERN suteikia daug galimybių ir Lietuvos mokytojams bei studentams. Šiais metais šio centro organizuotuose mokymuose fizikos mokytojams dalyvavo 11 mokytojų iš Lietuvos. Pasak Prezidentės, mūsų šaliai šiuo metu ypač svarbu ugdyti kvalifikuotus šios srities mokytojus. Per 10 metų studentų praktiką CERN atrinko apie 80 mūsų šalies studentų. Į Lietuvą jie parveža naujų žinių, mokslinių kontaktų, įgytą kvalifikaciją.

Prezidentė su CERN direktoriumi taip pat aptarė pasirengimą parodai „Interaktyvus Didžiojo hadronų greitintuvo tunelis“, kuriai pristatyti iš daugelio šalių buvo pasirinkta būtent Lietuva. Šioje parodoje, vyksiančioje kitų metų vasarį, visi norintys galės iš arti pamatyti, kaip veikia prietaisas, kuriuo mokslininkai stengiasi rasti atsakymą į klausimą, iš kur atsirado visata. Prezidentė CERN direktoriaus kvietimu sutiko globoti šią parodą. Pavasarį Lietuvoje rengiamasi organizuoti dar vieną didelę parodą, išsamiai pristatančią CERN veiklą.

CERN – didžiausias pasaulyje mokslinių tyrimų centras, įsikūręs Šveicarijoje ir Prancūzijoje. Šiame centre dirba pajėgiausi pasaulio mokslininkai iš 113 šalių – apie 2500 dirba nuolat, 12 tūkst. atvyksta įgyvendinti įvairius atskirus projektus. Pasitelkdami galingiausius pasaulyje įrenginius, CERN mokslininkai siekia atsakyti į fundamentaliausius ir sudėtingiausius fizikos klausimus. CERN svariai prisideda prie viso pasaulio mokslo ir technikos progreso. Būtent CERN buvo sukurtas internetas.

LR Prezidento kanceliarijos (R.Dačkus) nuotr.

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

2015.10.27; 17:56

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *