Lietuvos moterys verslininkės verslo patirtimi dalinasi su Gruzijos moterimis


Gruzijos moterys išsiskiria dideliu siekiu mokytis ir dirbti. Itin svarbu yra tai, kad dauguma jų mąsto pozityviai ir, nepaisant sunkumų, stengiasi tobulėti kiekvieną dieną. Su tokiais įspūdžiais iš savaitės trukmės mokymų Gruzijoje grįžo Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokyklos (VU TVM) ekspertai.

Į antrą kartą vykusius mokymus, kurie buvo finansuojami LR Užsienio reikalų ministerijos ir surengti bendradarbiaujant su Kaukazo universiteto verslo mokykla, konkurso būdu buvo atrinkta 20-imt Gruzijos moterų verslininkių iš 9-ių Gruzijos regionų.

Mokymų programos metu kiekviena dalyvė turėjo parengti strateginį verslo plėtros planą. Mokymais buvo siekiama ugdyti jau turimas projektų dalyvių verslumo kompetencijas ir sudaryti galimybę geriausioms verslo projektų autorėms atvažiuoti į Lietuvą pasisemti praktinės patirties iš Lietuvos moterų verslininkių.

Pasak VU TVM direktoriaus pavaduotojos Laimos Urbšienės, dalis projekto dalyvių dalyvavo ir pernai vykusiuose mokymuose, todėl vyravo bendraminčių susitikimo dvasia, mokymai vyko šiltoje ir draugiškoje atmosferoje. „Naujos mokymų dalyvės greitai įsitraukė į mokymus, taigi buvo atviros ne tik teorinėms žinioms, bet ir entuziastingai atlikinėjo praktines užduotis, daug klausinėjo, mezgė kontaktus, rinko informaciją svarbiausiam projekto uždaviniui – verslo planui paruošti.

Mokymų tematika apėmė tokias sritis kaip: verslo plėtojimas, verslo apskaita ir finansai, mokesčiai, rizikos valdymas, inovacijos ir žmogiškieji ištekliai,  socialiai atsakingas verslas. Buvo daug diskutuojama specifinėmis temomis apie moterų verslo problemas ir verslą Gruzijoje, apie optimalaus balanso tarp verslo ir šeimos paiešką,“ – pasakojo L. Urbšienė. Jos teigimu, moterys buvo žingeidžios, kupinos entuziazmo ir aktyviai dalyvavo diskusijose tiek paskaitose, tiek baigiamosios konferencijos metu. Taip pat nudžiugino didelis projekto dalyvių kūrybiškumas, o dauguma verslo idėjų buvo tikrai novatoriškos ir originalios.

Pagrindinė Gruzijos moterų, kaip verslininkių, problema yra skeptiškas visuomenės vertinimas. „Projekto dalyvės pasakojo, kad dauguma jų turi kreiptis pagalbos į vyrus vedant derybas ar darant užsakymus telefonu, nes labai dažnai sulaukia nerimto vertinimo ir nenoro bendradarbiauti iš vyrų verslininkų pusės. Gruzijos visuomenė turi tradicinį ilgametį požiūrį į moterį kaip į namų šeimininkę, o tai pastebimai apriboja moterų socialinį vaidmenį visuomenėje ir neigiamai veikia šalies ekonominį augimą“, – teigė Gruzijos moteris verslumo mokiusi VU TVM direktoriaus pavaduotoja L. Urbšienė.

Mokymuose dalyvavęs ekspertas docentas dr. Mindaugas Laužikas, kalbėdamas apie problemas, su kuriomis susiduria Gruzijos moterys, plėtodamos savo verslą, atkreipė dėmesį į tai, jog pastarosios privalo dirbti kelis kartus produktyviau nei vyrai, nes iš jų reikalaujama tiek šeimos globos, tiek puikaus vadovavimo verslui užtikrinimo. „Gruzijos verslininkėms ne visada tolygiai prieinama finansinė parama, o moterų atlyginimai yra gerokai mažesni. Taip pat reikėtų akcentuoti ir moterų nesugebėjimą sujungti atskirų verslo dedamųjų į vieną visumą, strategiškai planuojant veiklą“, – tvirtino M.Laužikas.

Numatyta, jog trijų geriausiais pripažintų verslo projektų autorės susitiks su Lietuvos moterimis verslininkėmis. Susitikimų metu Lietuvos moterys verslininkės pasidalins savo verslo patirtimi, patars kaip steigti ir plėtoti savo verslus. Vizito pabaigoje bus suorganizuota konferencija.

Pasak mokymuose Gruzijoje dalyvavusių VU TVM ekspertų, šis projektas užtvirtina moterų ir vyrų teisių lygybę ir skatina postūmius Gruzijos gyventojų gerovės link. Tokių projektų vykdymas ir informacijos apie juos viešinimas, ne tik duos naudos projekto dalyvėms, bet ir prisidės prie teigiamų verslo plėtros pavyzdžių Gruzijoje.

Projekto „Moterų verslumo skatinimas Gruzijoje integracijos į Europos Sąjungą kontekste“ II-uoju etapu Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykla siekė spręsti nedarbo, skurdo mažinimo, lygių lyčių galimybių problemas, kurios vis dar tebėra aktualios Gruzijoje.

Nuotraukoje: žavioji gruzinė Šorena Džaniašvili reklamuoja gruzinišką mineralinį vandenį.

2011.10.23

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *