Lietuvos Žvalgybos dienos proga – pasitikėjimo linija ir švietimo kampanija


Spalio 27-ąją, kai Lietuvos slaptosios tarnybos minėjo Žvalgų dieną, Valstybės saugumo departamentas (VSD) supažindino visuomenę su užtektinai įdomia naujove. Tiksliau tariant – dviem naujovėm.

Pirma, tądien buvo atidaryta Pasitikėjimo telefono linija. VSD direktorius Darius Jauniškis paaiškino, kad speciali anoniminė telefono linija sudarys galimybę Lietuvos piliečiams aktyviau ir tiesiogiai stiprinti šalies saugumą.

Taigi nuo šiol Lietuvos piliečiams bus labai lengva pranešti specialiosioms tarnyboms apie įtartinus asmenis ir keistus jų veiksmus, pasiūlymus, prašymus. Dabar tereikės surinkti pasitikėjimo linijos telefono numerį.

Tačiau svarbiausia, kad nuo 2016-ųjų spalio 27-osios pradėta visuomenės švietimo kampanija. Internetinėje erdvėje jau transliuojami vaidybiniai siužetai apie tikrais faktais paremtas (ne išgalvotas, ne sumodeliuotas) mūsų piliečių verbavimo istorijas. Šiuos vaidybinius filmus VSD rengia drauge su prie iniciatyvos visuomeniniais pagrindais prisijungusiais savanoriais: profesionaliais scenaristais, režisieriais, prodiuseriais, aktoriais.

Videoreportažai, kurių herojai pasakoja, kaip jiems buvo teikiami įtartini finansiniai pasiūlymai, prašoma atlikti paslaugų renkant valstybės paslaptį sudarančią informaciją ar supažindinant su valstybės tarnyboje dirbančiais asmenimis, – jau skelbiami. Jie – užtektinai intriguojantys, įsimenantys. Juk filmai apie žvalgus visuomet įdomūs.

Tokius vos keletą minučių trukmės filmukus išvydę žmonės lengviau perpras galimus verbavimo variantus. Ypač pavojinga situacija, kai priešiškų valstybių agentai asmenį verbuoja jam pačiam nesuvokiant, kad yra įtrauktas į nusikalstamą, Tėvynei priešišką veiklą.

Be to, tokie videopasakojimai lengviau įsimenami nei oficialiame VSD ar Vyriausybės tinklalapiuose skelbiamos sausos rekomendacijos ir instrukcijos, kaip elgtis, jei neva atsitiktinai su tavimi susipažinęs asmuo ima prašyti paslaugų, kurios, pažvelgus giliau, gali būti reikalingos tik svetimos valstybės saugumo struktūroms.

Koks buvo VSD generalinio direktoriaus D.Jauniškio komentaras? „Visuomenėje mažokai šnekama apie priešiškų žvalgybos tarnybų grėsmes valstybės saugumui. Karinių, hibridinių, propagandos bei informacinių grėsmių tematika labai plačiai išnagrinėta ir aptarta karybos specialistų, žurnalistų, politikų bei visuomenės veikėjų. Bet ne ką mažesnės svarbos grėsmės valstybės saugumui yra priešiškos žvalgybos tarnybos, kurių taikiniu gali tapti kiekvienas Lietuvos pilietis. Iki šiol apie tokio tipo grėsmes buvo kalbama per mažai“, – teigė D. Jauniškis.

VSD vadovas D.Jauniškis taip pat pabrėžė: „Esame maža pasienio zonos šalis. Mums nuolat siunčiamos okupacinio turinio žinutės iš Rytų, o taip pat kyla ir naujų pavojų mūsų šalies saugumui: terorizmas, pabėgėlių krizė Europoje, susiduriame su dažnėjančiomis kibernetinėmis atakomis. Tikime, kad apie padėtį geriau informuoti piliečiai bus stipresni ir pajėgs apsaugoti save ir savo šeimas, o tuo pačiu stipresnė taps ir mūsų valstybė. Kviesdami skambinti į pasitikėjimą liniją skatiname piliečių atsakingumą, kritinį mąstymą ir pilietiškumą.“

2016.10.27; 18:05

print