Lilija Ševcova: “Tokio žodžio kaip “susitarimas” jis nežino


Autoritetinga Rusijos politologė, vedančioji Maskvos Kornegio centro analitikė Lilija Ševcova leidiniui “Die Presse” davė išsamų interviu, kaip, jos manymu, elgsis Vladimiras Putinas, vėl įsitvirtinęs Rusijos prezidento poste. Beje, įsitvirtinęs šį sykį net šešeriems metams.

Politologės Lilijos Ševcovos prognozės nėra optimistinės. V.Putinas eis “konfrontacijos ir represijų keliu, nes autoritarinė sistema nekeis savo pačios valdymo įpročių”.

Iš pirmo žvilgsnio, L.Ševcovos pastebėjimu, Rusijoje niekas nesikeičia. Mes turėsime tą patį prezidentą su ta pačia komanda. Tik jis jau vadovaus ne tai pačiai, kokia buvo dar prieš keletą metų, bet jau pasikeitusiai Rusijai. Ansčiau Rusija jį palaikė “iš baimės”. Dabar Rusija – ne tokia baili.

L.Ševcovos nuomone, po pergalės prezidento rinkimuose V.Putinas akivaizdžiausiai pasirinko griežtą, bekompromisę retoriką. Arba juoda, arba – balta. Tokiu būdu, kalbėdamas Maskvos Maniežo aikštėje, V.Putinas leido visiems suprasti, kas ir šį kartą įspūdingai laimėjo, o kas – skaudžiai pralaimėjo. Tokių žodžių kaip “kompromisas”, “susitarimas” ar “reformos” V.Putinas tikrai nežada vartoti. V.Putinas puikiai suvokia: jei tik dar plačiau atidarys duris ir leis plėtotis demokratijai, pliuralizmui, tai praras Rusiją. Bet jeigu jis bet kokia kaina bandys kuo stipriau uždaryti tas duris, pro kurias veržte veržiasi demokratija ir pliuralizmas, Rusija vis tiek bus prarasta.

Tiesa, L.Ševcova įsitikinusi, jog V.Putinas šį sykį valdžioje nepajėgs ilgai išsilaikyti. Pagal dabartinius Rusijos įstatymus, prezidento kadencija trunka šešerius metus. Tačiau politologė L.Ševcova mano, kad V.Putinas Kremliuje išsilaikys vos trejetą metų. Ne ilgiau.

“Sunku nuspėti, kokia artimiausiu metu bus naftos kaina. Jeigu naftos kaštai nukris iki 80 – 90 dolerių už barelį, Russijos vadovybė turės rimtų problemų. Nepagelbės ir gyvenamųjų namų statybų bumas. Augs infliacija, o V.Putiną gerbiančių žmonių elektoratas ir ateityje nenumaldomai mažės. Įvairūs protesto judėjimai niekur nedings. Jie subręs rimtoms politinėms kovoms ir galų gale transformuosis į rimtą jėgą”, – austrų žurnalistams savo požiūrį dėstė politologė L.Ševcova.

Be to, V.Putinui sugrįžus į Kremlių, atsirado ir daugiau galimybių, kad revoliucija Rusijoje vis tik neišvengiama. Tik L.Ševcova nesutinka su tais politologais, kurie mano, jog V.Putinas eis į kompromisus. Esą V.Putinas ilgainiui bus priverstas bendradarbiauti ir su Michailu Prochorovu, ir su Aleksėjumi Kudrinu. “Be abejo, V.Putinas pakvies M.Prochorovą. Tačiau autoritarinės sistemos neįmanoma pakeisti “iš vidaus”. Ir A.Kudrino atėjimas į valdžią – iš fantastikos sferos. A.Кudrinas padės V.Putinui dirbtinai sutaupyti pinigų. Tačiau sutaupytus pinigus V.Putinas leis ne ekonomikos reformavimui, bet sau palankių jėgų papirkinėjimui. Taigi dabar A.Kudrinas reiškia ne ekonomikos reformas, o ekonomikos reformų imitaciją”, – tvirtino politologė L.Ševcova..

Nuotraukoje: žymi Rusijos politologė Lilija Ševcova.

Parengta pagal “Die Presse” publikacijas.

2012.03.15

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.