M. Morawieckis: „Nord Stream 2“ nėra kompensacija už Antrąjį pasaulinį karą


Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis ketvirtadienį paprieštaravo Vokietijos prezidento Franko-Walterio Steinmeierio pasisakymams, kuriuose „Nord Stream 2“ dujotiekis siejamas su nacistinės Vokietijos nusikaltimais Antrojo pasaulinio karo metais.
 
„Nors aš sutinku su Vokietijos prezidentu dėl to, kad pokario skolos nėra grąžintos, „Nord Stream 2“ nėra kompensacija“, – savo „Twitter“ paskyroje teigė M. Morawieckis.
 
„Tai yra žingsnis Europai už nugaros“, – pareiškė jis, pavadindamas dujotiekį „antieuropietišku projektu, kuris jau greitai gali pasitarnauti agresyviai Rusijos politikai“.
 
„Tai padidina ES priklausomybę, kenkia ekonomikai ir saugumui. Pats laikas tai sustabdyti“, – apie „Nord Stream 2“ rašė M. Morawieckis.
 
F. W. Steinmeieris interviu Vokietijos laikraščiui „Rheinische Post“ gynė dujotiekio projektą, teigdamas, kad jis yra vienas iš paskutinių likusių tiltų tarp Rusijos ir Europos. Vokietijos prezidentas kaip argumentą pasitelkė vokiečių invaziją į SSRS Antrojo pasaulinio karo metais.
 
„Tuometinėje Sovietų Sąjungoje karo aukomis tapo daugiau nei 20 mln. žmonių. Tai nepateisina šiandieninės Rusijos politikos blogybių, tačiau neturėtume pamiršti platesnio vaizdo“, – tvirtino F. W. Steinmeieris.
 
Šie komentarai netrukus sulaukė Ukrainos kritikos.
 
„Taigi ciniška, ypač šioje diskusijoje, pasinaudoti nacių teroro režimu ir priskirti milijonus nuo Vokietijos karo mašinos žuvusių SSRS gyventojų tik Rusijai“, – sakoma Ukrainos ambasadoriaus Berlyne Andrijaus Melnyko pasirašytoje notoje.
 
Ukraina yra viena aršiausių „Nord Stream 2“ dujotiekio kritikių. Beveik užbaigtu dujotiekiu ketinama kasmet į Vokietiją tiekti po 55 mlrd. kub. metrų rusiškų dujų.
 
Kijevas šiuo metu iš Maskvos gauna tranzito mokesčius už per Ukrainos teritoriją į Europą transportuojamas rusiškas dujas. Ateinančiais metais Rusija ketinam mažinti tranzitu gabenamas dujų kiekį.
 
Tuo tarpu JAV teigia, kad dujotiekis kelia grėsmę NATO sąjungininkams ir didina priklausomybę nuo Rusijos, bei grasina sankcijomis. Vašingtonas jau yra įvedęs sankcijas bendrovėms, prisidėjusioms prie dujotiekio tiesimo, tačiau Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir toliau palaiko šį projektą.
 
Savo ruožtu dujotiekio projekto šalininkai kaltina JAV norint parduoti savo suskystintas gamtines dujas Europos šalims ir taip pasipelnyti.
Per nacių okupaciją Antrojo pasaulinio karo metais žuvo 6 mln. Lenkijos gyventojų, iš jų apie 3 mln. žydų.
 
Nors nuo karo pradžios praėjo daugiau nei 80 metų, Lenkija tvirtina, kad Vokietija vis dar yra skolinga jai reparacijų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.02.11; 16:00
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.