Maskvoje žiauriai sumuštas žurnalistas Olegas Kašinas


Lapkričio 5 dieną Rusijos sostinėje Maskvoje užpultas ir žiauriai sumuštas laikrasčio „Komersant” žurnalistas Olegas Kašinas.

Jis rašė straipsnius politinėmis temomis, palaikė opozicinių politinių jėgų – partijos „Jabloko”, jaunimo judėjimo „Oborona”, antifašistų judėjimų veiklą. Savo apžvalginiuose straipsniuose jis nepalankiai vertindavo prokremiško jaunimo judėjimą „Naši”, demaskuodavo su įtakingais valdžios veikėjais ir oligarchais siejamus korupcijos faktus. Keliuose straipsniuose O.Kašinas buvo aprašęs ir pedofolija įtariamo Rusijos dirigento N.Pletniovo veiklą.

O.Kašinas buvo užpultas vakare po 21 valandos netoli namų. Jo užpuolikai – du tamsiai apsirengę ir kaukėti asmenis. Juos užfiksavo ir netoliese esančios videokameros. Žurnalistas patyrė sunkius sužalojimus. Jam sulaužyti žandikauliai, koja, sulaužyti rankų pirštai, padarytos kirstinės žaizdos galvoje. Šiuo metu O.Kašinas gydomas ligoninėje, reanimicijos skyriuje. Jis vis dar – komos būklėje. Pradėtas šio brutalaus užpuolimo tyrimas. Neabejojojama, kad nusikaltimą įvykdė pasamdyti nusikaltėliai.

Jau lapkričio 6 dieną Maskvoje surengti keli piketai, kurių dalyviai reikalavo išsamiai ištirti susidorojimą su O.Kašinu. Šios akcijos prasidėjo 10 valandą ryto prie Maskvos Vidaus reikalų valdybos pastato. Piketus organizavo opozicijos aktyvistai – „Jabloko” partijos tarybos narys K.Gončiarovas, „Solidarumo” judėjimo narys M.Maglovas ir rašytojas Z.Prilepinas. Piketų dalyviai laikė plakatus su užrašais „Sumuštas žurnalistas Olegas Kašinas. Reiklaujame surasti šio nusikaltimo vykdytojus ir užsakovus”, „Smerkiame susidorojimą su žurnalistu”. Radijo stoties „Echo Moskvy” eteryje organizuotas O.Kašino užpuolimo aptarimas, kuriame dalyvavo žurnalistai J.Albac, V.Šenderovičius, istorikas I.Budraitskis, rašytojas ir žurnalistas A.Piontkovskis.

Per pastarajį dešimtmetį Rusijoje nužudyta per 100 žurnalistų. Tarp nužudytųjų – A.Politkovskaja, J.Ščekočichinas, P.Chlebnikovas, N.Estemirova, A.Baburova. Tiesa, esama ir mažiau žinomų, bet ne mažiau brutalių pasikėsinimų į žurnalistų gyvybę. Štai 2006 metų pavasarį nužudytas „Komersant” laikraščio žurnalistas Ivanas Sofronovas. Jis buvo išmestas pro viešbučio langą. Šis nužudymas iki šiol neištirtas, kai kurie žurnalisto kolegos teigė, kad I.Sofronovas sulaukė oligarcho A.Usmanovo grasinimus. Kremliui artimas milijardierius A.Usmanovas artimai susijęs tiek su artimiausiu V.Putino bendražygiu I.Sečinu, tiek su Rusijos mafijos autoritetais G.Lučianskiu, S.Michailovu, su Uzbekijos mafijos lyderiu G.Rachimovu, turinčiu didele įtaką ne tik Uzbekijoje ir Kazachstane, bet ir Rusijoje, Ukrainoje, Bulgarijoje.

Beje, G.Rachimovas ne kartą lankėsi ir Lietuvoje. Mafijos klanų valdomoje Rusijoje nuolat rengiami pasikėsinimai tiek į sąžiningus valstybės pareigūnus, tiek į padorius kariškius, tiek į Kremliaus režimui ir kriminalinėms grupuotėms neįtinkančius opozicijos veikėjus bei žurnalistus. Sprendžiant iš O.Kašino užpuolimo pobūdžio, nebuvo siekiama jo nužudyti. Norėta jį žiauriai sužaloti. Labai panašiai kaip buvo 2008 metais užpultas ir sužalotas žurnalistas M.Beketovas. Šis drąsus žurnalistas iš Maskvos srities Chimkų miesto dėl sunkios sveikatos būklės nebegali dirbti žurnalistu.

Korupciją atskleidžiantiems ir prieš mafijos klanus pasisakantiems žurnalistams Rusijoje dažnai kyla mirtina grėsmė.

Nuotraukoje: žurnalistas Olegas Kašinas, kurį Maskvoje žiauriai sumušė nežinomi užpuolikai.

2010.11.08

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.